Stravenky za práci v Karviné táhnou nezaměstnané

Karviná – Stravenky začal karvinský magistrát vydávat dlouhodobě nezaměstnaným lidem, kteří pro něj vykonávají veřejné práce. Pokouší se tak nahradit povinné veřejné práce, které loni zrušil Ústavní soud. Že by se opakovala situace z Chomutova, který podobný systém práce za stravenky ukončil poté, co právní analýza ukázala nesoulad se zákonem, se Karvinští nebojí. Jejich práce za stravenky je prý jiná. Podle mluvčí magistrátu je o ni mezi nezaměstnanými velký zájem.

Stravenku v hodnotě 50 korun získají v Karviné ti nezaměstnaní, kteří pro město odpracují šest hodin. „Najali jsme 22 lidí, kteří chtěli pracovat, kteří už dříve s veřejnou službou měli zkušenosti. Když si odpracují šest hodin denně, dostanou od nás symbolicky stravenku za 50 korun,“ přiblížila mluvčí města Šárka Swiderová. Město se tak pokouší levně nahradit povinné veřejné práce, které loni zrušil Ústavní soud. Po jeho rozhodnutí z ulic zmizelo zhruba sto lidí, kteří pro město pracovali a zajišťovali například úklid.

Lidé, kteří přišli městu pomoci za stravenky, jsou podle mluvčí s padesátikorunovou odměnou za šest hodin práce spokojeni. „Musím říct, že jsme měli velký zájem,“ zdůraznila. „Dokonce si teď stěžují, protože město rozhodlo, že to budou jenom tři šestihodinové směny do týdne a oni dostanou jenom tři stravenky,“ dodala.

Že by systém práce za stravenky muselo město ukončit, tak jako se to stalo v Chomutově, magistrát nepředpokládá. „My jsme se inspirovali v Čechách, protože jsme dobře právnicky ošetřili, aby to bylo dobrovolné, aby oni pracovat chtěli a aby za to přijali ten dar,“ řekla mluvčí Swiderová s tím, že město svůj systém konzultovalo i s ministerstvem práce a sociálních věcí. V Chomutově naopak šlo o tzv. dobrovolnickou práci, uzavřela.

Video Karviná začala vydávat stravenky za veřejnou práci
video

Karviná začala vydávat stravenky za veřejnou práci