Havlíčkův Brod se připojil k tažení proti podomním prodejcům

Jihlava/Havlíčkův Brod – Vysočina zahájila tažení proti podomním prodejcům. Podobně jako některé další kraje se snaží vyhovět stížnostem některých obyvatel a chránit soukromí. Nová vyhláška, naposledy v Havlíčkově Brodě, podomní prodej zakazuje a lidé se při jejím porušení mohou bránit a volat na policii. Prodejcům-pochůzkářům tak kromě vykázání hrozí také pokuta.

Havlíčkobrodská radnice řeší každý týden několik stížností, které souvisí s podomním prodejem. Lidé si stěžují nejvíce na vyrušování ze svého soukromí. Představitelé města zareagovali především na výtky starších občanů a výsledkem je vyhláška platná od 1. března, podle které bude podomní prodej zakázán.

Podobnou zkušenost mají lidé v Bystřici pod Pernštejnem, kde už rok funguje stejné nařízení o zákazu podomního prodeje. Prodejci už nesmějí nabízet zboží bez předchozí objednávky. Pokud se tak stane a majitel to nahlásí, hrozí prodejci pokuta až ve výši 200 tisíc korun.

Zákaz podomního prodeje platí na Vysočině v Bystřici nad Pernštejnem, Pelhřimově a Havlíčkově Brodě. V Jihlavě o tom radní na základě stížností občanů teprve uvažují. Už v roce 2010 se k podobnému kroku odhodlal například Hodonín a před rokem pak obvod Brno-střed. Starostové si tento krok pochvalují. „Odezvu lidí nemáme žádnou, což je v tomto případě dobře,“ poznamenal Roman Burián, mluvčí brněnské radnice. Ani z Brna ale podomní prodejci nezmizeli docela, pár jich stále zkouší štěstí.