Další babybox začal fungovat v Táboře

Tábor – Po složitých jednáních byl dnes zřízen 54. babybox v ČR. Nové zařízení dnes slavnostně otevřeli v Táboře. O existenci anonymní úschovny pro odevzdání novorozeňat se přitom v Táboře debatovalo celkem tři roky. Žádné zdravotnické zařízení o něj nestálo - a proto provozovatelé umístili schránku v domově důchodců.

Celkem tři roky trvalo vyjednávání s nemocnicí. Během té doby právě v Táboře dvě matky čerstvě narozené děti odložily. Jedno objevil muž venčící psa v igelitové tašce, druhé nepřežilo poté, co jej vyhodila matka z okna bytu. Navzdory těmto incidentům se schránku nepodařilo v nemocnici umístit. „Vedení nemocnice mělo vytipována určitá místa. Můj osobní názor je, že zřejmě nevyhovovalo z důvodu zachování anonymity,“ uvedla primářka dětského oddělení Jana Chocholová.

Babybox se v Táboře ale přeci jen podařilo prosadit. Ode dneška funguje v domově pro seniory vzdálené jen několik desítek metrů od nemocnice. Právě umístění v domově pro seniory je podle zakladatele babyboxů Ludvíka Hesse ojedinělé.

Otevření v Táboře se zúčastnil předseda Senátu Štěch i zakladatel babyboxů Ludvík Hess
Zdroj: ČT24

Schránka je pod čtyřiadvacetihodinovým dohledem zdravotnického personálu domova. Když se v babyboxu objeví odložené dítě, pracovníci ho záhy předají záchranné službě. „Jakmile se aktivuje babybox, jde nám obraz přímo na monitor, který je na inspekčním pokoji sester,“ uvedla Jaroslava Kotalíková. Táborský babybox je v pořadí šestý na jihu Čech. Otevření dalšího se zatím neplánuje.