Náchodská nemocnice tají, kolik platí

Náchod - Krajská nemocnice v Náchodě tají, kolik platí soukromým firmám za přepravu pacientů mezi dvěma areály. Nechce říct, proč vůbec službu nakupuje právě od privátních firem. Pouze tvrdí, že je to pro ni výhodné.

Převoz pacientů a materiálu shora dolů a naopak je každodenním úkolem pro tři soukromé firmy v nemocnici v Náchodě. Tu tvoří dolní a horní areál, které od sebe dělí 800 metrů. Podle údajů nemocnice přepraví soukromé sanitky ročně 3 800 pacientů v jednom směru. Sanitky pendlují mezi horní a dolní částí nemocnice každý všední den od sedmi do 16 hodin. 

Informace, proč nemocnice objednává dopravu u soukromých firem a kolik za ni platí, její vedení odmítá zveřejnit. Zadluženou nemocnici v Náchodě kraj trvale dotuje. Vloni částkou 47 milionů korun. Přesto ani on neví, kolik doprava pacientů stojí. „Zajištění smluv je plně v kompetenci nemocnice jako akciové společnosti. Každopádně podle zdravotnického zařízení jsou tyto smlouvy výhodné,“ uvedl mluvčí Královéhradeckého kraje Jiří Hošna. 

Výhodnost ale nemocnice ani kraj přes opakované žádosti nijak nedoložily. „Veřejná nemocnice, která nakládá s veřejnými prostředky, samozřejmě musí poskytnout informace o tom, komu z nich co platí, a nemůže to skrýt pod obchodní tajemství,“ uvedl poradce pro otevřenost veřejné správy Oldřich Kužílek. 

Převoz pacientů a materiálu v Náchodě vyřeší až dostavba nemocnice na jediném místě. Za půldruhé miliardy korun ji připravuje kraj.