Loď Dyji někdo úmyslně zapálil, ukázalo vyšetřování

Vranov nad Dyjí (Znojemsko) - Výletní plavidlo Dyje, které loni v červnu shořelo na Vranovské přehradě, někdo úmyslně zapálil. Vyplývá to z výsledků vyšetřování. Policii se nepodařilo pachatele vypátrat a případ odložila. Z lodě zbylo torzo, které skončilo ve šrotu. Škoda se odhaduje na deset milionů korun. 

„Zajištěné stopy a poznatky nás k pachateli nepřivedly. Pokud získáme nové informace, samozřejmě případ otevřeme,“ uvedla policejní mluvčí Lenka Drahokoupilová. Výsledek vyšetřování je špatnou zprávou pro majitele lodě Martina Balíka, který nyní nemá kde uplatňovat úhradu způsobené škody. Plavidlo shořelo jen krátce po spuštění na hladinu Vranovské přehrady a nebylo pojištěné.

Na lodi se odhaduje škoda osm milionů korun, na ušlém zisku jsou to podle Balíka nejméně další dva. „Stále věřím, že věc nekončí, že pachatele se podaří zjistit,“ řekl podnikatel. Podle něj by mohl požár souviset s konkurenčním bojem na přehradě. Jiná společnost tam už léta provozuje další dvě výletní plavidla. Místo Dyje bude provozovat Balík loď Vranov, kterou nedávno přivezl z Balatonu. Na jaře ji spustí na vodu. Zdůraznil, že podnikl taková bezpečnostní opatření, aby bylo plavidlo Vranov v bezpečí a požár se už neopakoval.