Chomutovské poplatky za odpady se nezamlouvají ministerstvu

Chomutov – Po mnoha lidech chtějí chomutovští úředníci, aby doplatili za svoz komunálního odpadu – přestože vždy řádně platili. Problém vznikl na straně magistrátu, který změnil systém výběru plateb. Úřad totiž začal vyžadovat identifikaci každé jednotlivé platby, i od nově narozených dětí. Lidé by tak měli platit za každého člena domácnosti zvlášť. Podle ministerstva financí nutit lidi k rozdělení plateb ale není možné.

Chomutovští úředníci chtějí, aby jim poplatky za odpad přicházely od každého člověka zvlášť. Začali proto dělat potíže lidem, kteří posílají peníze za celou rodinu jedním převodem z účtu, chtějí, aby například od tříčlenné rodiny přicházely poplatky na tři části. „Společný zástupce, který poplatek provádí za domácnost, zaplatí na úřadu za každého poplatníka na speciální variabilní symbol,“ řekl ekonom chomutovského magistrátu Jan Mareš.

Obyvatel Chomutova Jan Průša poukázal, že nový systém je pro něj složitější a také dražší: „Dříve jste zaplatil za celou rodinu najednou, za jedno konto, za jeden účet, třeba na své rodné číslo. Teď ale musíte uvést tři rodná čísla a tři platby.“

Tentokrát by ale mohli lidé najít zastání u jiného úřadu. Ministerstvo financí dalo najevo, že ani jemu se vyšší počet platebních příkazů nezamlouvá. „Postup při placení poplatku, který vyžaduje město Chomutov, nelze považovat za postup v souladu se zákonem,“ upozornil mluvčí ministerstva Ondřej Jakob.

Magistrát nyní doporučil všem občanům Chomutova, aby se sami informovali, jaký je aktuální stav jejich plateb za svoz odpadů. Potom si mohou vybrat způsob úhrady, který jim vyhovuje.