Rozmarná zima na severu – silničáři jásají, vlekaři pláčou

Ústí nad Labem – Průběh letošní zimy v Ústeckém kraji zaujal meteorology. Výkyvy počasí, kdy už několikrát roztál sníh po výrazném oteplení, jsou podle nich nezvyklé. Že je letošní počasí opravdu výjimečné, doufají vlekaři, kterým rozmarná zima způsobuje milionové ztráty. Silničáře naopak její průběh těší, očekávají, že cesty na jaře nebudou tak děravé jako obvykle.

Leden a únor by měly být pro vlekaře zlatým dolem. Letos se ale v Krušných horách museli vyrovnat s opakovaným oteplením a oblevami, po kterých roztál všechen sníh. Například lyžařský areál v Zadní Telnici musel jeho provozovatel Jindřich Holinger uprostřed sezony na deset dnů uzavřít, nepomohla mu ani sněhová děla. „Zasněžili jsme všechny svahy a potom přišla totální obleva, všude tekla ze svahu voda,“ popsal Jindřich Holinger.

Kvůli uzavření arerálu vznikla jeho provozovateli dvoumilionová ztráta, kterou už do konce zimy zřejmě nedokáže nahradit. Počasí s prudkými otepleními, které letos v zimě panuje, podle Holingera nemá obdoby: „Šedesát let tu pobývám, ale co se letos děje s počasím, to nepamatuju.“

  • Krušnohorská silnice v zimě 2012
    Krušnohorská silnice v zimě 2012 zdroj: ČT24
  • Krušnohorská silnice v zimě 2013
    Krušnohorská silnice v zimě 2013 zdroj: ČT24

To, co vadí lyžařům, ale těší silničáře. Zatímco loni nestíhali na horách odklízet rekordní přívaly sněhu, letos mnoho cest zůstalo holých. Sypače nemusí tak často do terénu, jen v lednu ušetřili ústečtí silničáři dva tisíce tun posypového materiálu, podle technického náměstka silniční správy Jaroslava Tačnera stála údržba o tři až čtyři miliony korun méně.