Karlovarské nemocnici hrozí stomilionová ztráta a odsouvání operací

Karlovy Vary – Provoz nového pavilonu akutní medicíny stojí Karlovarskou krajskou nemocnici měsíčně o tři miliony korun více, než tomu bývalo v dosavadním provozu. Všeobecná zdravotní pojišťovna se ale rozhodla, že bude nemocnici naopak dávat méně peněz než dosud, měsíčně přijde o pět milionů. Celkem tak karlovarské nemocnici hrozí, že jí každý měsíc bude chybět osm milionů korun, ročně potom již skoro sto milionů. Vedení nemocnice se obává, že bude muset posouvat operace a vyšetření, chce ale také ještě jednat s pojišťovnami.

Karlovarská krajská nemocnice by na provoz moderního pavilonu akutní medicíny potřebovala více peněz než dříve, ale dostane naopak méně. Podle hejtmana Josefa Novotného bude velmi těžké měsíční osmimilionový propad nahradit, již není kde škrtat. „Během roku 2012 se zavedla celá řada opatření úsporných a dnes už prakticky není kam sáhnout,“ řekl.

Vedení nemocnice již naznačilo, že důsledky poklesu plateb od pojišťovny pocítí především pacienti. „Můžeme se bavit o posouvání některých zákroků, plánovaných operací a některých dražších vyšetření. To je velmi reálné. Teď půjde jen o to, jestli tyto zákroky budeme posouvat v řádu týdnů, nebo měsíců,“ uvedl ředitel nemocnice Luděk Nečesaný. 

To se ale kraji vůbec nelíbí. „Pro nás je zásadní, aby občané měli zajištěnou zdravotní péči. Budeme hledat všechny cesty, abychom tu úroveň udrželi,“ zdůraznil hejtman Novotný. Ředitel Nečesaný se proto také chystá na jednání s dodavateli, věří, že s některými usmlouvá lepší ceny. Bude to ale mít těžké, nemocnice jim dluží přibližně 150 milionů korun a proplácí faktury s půlročním zpožděním.

O zlepšení podmínek chce nemocnice jednat i s pojišťovnou. Podle VZP by se ale neměli Nečesaného lidé obracet na ni. „VZP ubyli pojištěnci, kteří přešli k jiným zdravotním pojišťovnám. Ty by tak měly zmiňovaný výpadek dorovnat,“ poukázal mluvčí VZP Jiří Rod.

Klíčová jednání mezi vedením nemocnice a zástupci pojišťoven proběhnou už v polovině tohoto měsíce.