Rychnovská nemocnice pod náchodskou – podle starostů začátek konce

Rychnov nad Kněžnou – Část obcí z východní části Královéhradeckého kraje se postavila proti připravovanému sloučení nemocnic v Náchodě a Rychnově nad Kněžnou. Protestní dopis adresovaný hejtmanství podepsaly čtyři desítky starostů. Obávají se, že fúze je prvním krokem k zániku nemocnice v Rychnově. Kraj naopak tvrdí, že zadlužené nemocnici sloučení pomůže.

Náchodskou nemocnici, která má tisíc zaměstnanců, chce Královéhradecký kraj nejpozději do léta sloučit s poloviční rychnovskou nemocnicí, a to se zpětnou platností k 1. lednu. „Fúze je velice výhodná pro obě zdravotnická zařízení, ekonomicky i jinak,“ ubezpečoval mluvčí kraje Imrich Dioszegi. Spojení nemocnic jim má podle jejich ředitele Miroslava Vávry usnadnit například jednání s pojišťovnami.

Náchodská nemocnice
Náchodská nemocnice

Starostové obcí z oblasti, které spadají pod rychnovskou nemocnici, se ale bojí, že časem o svůj špitál přijdou. „Bojíme se zániku nemocnice, ale bojíme se i toho, aby lukrativní obory nepřešly někam jinam,“ upřesnil starosta Dobrušky Petr Tojnar. Obce odkázaly například nemocnici v Opočně, která už neexistuje. „Ředitelství přešlo pod Náchod a postupem času se nemocnice zavřela. Je to špatně,“ řekl starosta Českého Meziříčí Milan Žďárek.

Podle ředitele nemocnice Vávry starostové zbytečně straší lidi, a paradoxně tak mohou právě oni rychnovské nemocnici uškodit. „Vyvolá se tady ovzduší nervozity, nejistoty, a začnou odcházet zaměstnanci,“ varoval.

I když už přípravy na sloučení začaly, starostové věří, že projekt lze ještě zastavit. Připravili výzvu pro krajské zastupitele. Právě ti jsou poslední, kteří ještě musí fúzi potvrdit. Příští týden se starostové z Rychnovska sejdou se zástupci kraje i nemocnic.