Nehoda autobusů kvůli mrtvici – žádná výjimka

Brno – Nehodu dvou autobusů v Brně-Slatině pravděpodobně způsobila mozková příhoda řidiče jednoho z vozů, který v plné rychlosti naboural do druhého autobusu stojícího na zastávce. Podobná indispozice není výjimečná, kvůli problémům řidičů se stává asi 60 nehod ročně. V některých případech ale mohou následky zmírnit cestující.

Policie zatím ještě nestanovila příčinu úterní nehody v Brně, dosud nemohla vyslechnout řidiče jednoho z havarovaných autobusů. Záznamy z komunikace hasičů i mluvčí dopravní společnosti Busline, které autobus patřil, však potvrdily, že řidič utrpěl mozkovou příhodu. „Dle vyjádření dcery pana řidiče bohužel pana řidiče postihla mrtvice,“ řekla mluvčí Nikola Budíková.

Podobná nehoda ovšem není zcela výjimečná, přitom ne vždy jsou následky podobně vážné jako v Brně, kde utrpělo zranění devatenáct lidí včetně obou řidičů. Ročně způsobí zdravotní komplikace zhruba šest desítek nehod českých řidičů. Jedna taková se stala například v létě 2009, kdy zkolaboval řidič autobusu na cestě do Chorvatska, cestující potom dokázali autobus zastavit.

Podle instruktora brněnského dopravního podniku Radka Tomka je zásah cestujících v podobných případech někdy možný. Je v takové situaci důležité nejdřív sáhnout po volantu. „Udržet řiditelnost a samozřejmě plným zásahem na provozní brzdu zasáhnout,“ popsal.

Zdravotní problémy řidiče lze těžko předvídat. Ten, jehož zdraví selhalo v úterý, byl podle dopravní společnosti spolehlivý, měl čtyřicetiletou praxi a na povinné zdravotní prohlídce byl naposled loni v žáří.