Modely vagonů z Dvora Králové plní světové katalogy

Bílá Třemešná (Trutnovsko) – Železnice v práci i volném čase tvoří svět Ladislava Hovorky – pracuje jako výpravčí v Bílé Třemešné na Trutnovsku, po příchodu domů zase vyrábí železniční modely v měřítku TT, které se dostaly i do katalogů zahraničních velkovýrobců.

Přípojné vozy k motorákům Ladislav Hovorka, výpravčí jedné ze stanic na trati Pardubice–Liberec, dobře zná z práce. Když by chtěl také jejich stodvacetkrát zmenšený model, mohl by se obrátit sám na sebe – rodinná firma Hovorků nazvaná Loco vyrábí více než 200 modelů vagonů za měsíc. „Jsme továrna – od sklepa až po obývák, který je v prvním patře,“ podotýká manželka Dana Hovorková. Výpravčí Hovorka sice nejraději vytváří nákladní vozy, nedávno ale vyrobil i malé série osobních vagonů.

„Jsem samouk. Nevím, jestli je to hanlivé, nebo spíše pozitivní,“ říká výrobce železničních modelů Ladislav Hovorka. Jasnou odpověď mu dávají přední výrobci modelů, kteří produkci ze Dvora Králové zařadili do svých katalogů. Většina produkce také donedávna odcházela do Německa, ačkoli dnes – v době krize – exportuje Loco pouze pětinu. „Láďa to dotáhl do té dokonalosti, že se dostal do evropského povědomí,“ poukazuje železniční modelář Radek Kubelka.

Výrobce železničních modelů Loco nedávno oslavil 20 let existence. Oslavy ukončil na přelomu roku vydáním posledního z dvaceti modelů výroční malosériové kolekce.