Moravskoslezský kraj kontroluje nové kotle

Ostrava - Úřednice Moravskoslezského krajského úřadu se vydaly do terénu. Kontrolují, jak lidé naložili s tzv. kotlíkovými dotacemi. Peníze, které se investují do výměny starých kotlů za moderní, mají pomoci ovzduší v regionu. Z pokladen ministerstva životního prostředí a kraje již od loňského roku odešlo 60 milionů korun.

Dotační program spustilo ministerstvo s počátkem loňského roku. Lidé, kteří peníze na nový kotel dostali, teď musí prokázat, že topí opravdu ekologicky. Úřednice kontrolují typ kotle, topný materiál i faktury. Pokud by žadatel neměl něco z toho v pořádku, musel by dotaci vrátit. Žádný problém kontroly zatím neodhalily. „Kontroly budou probíhat po dobu udržitelnosti programu, což je 10 let v druhé a třetí výzvě a 15 let v první výzvě,“ řekla jedna z kontrolorek.

Kupříkladu Petra Michala z Ostravy stál nový ekologický kotel 80 tisíc, polovinu dostal od kraje, zbytek musel zaplatit ze svého. „Není to malá částka, ale myslím, že ta investice se vyplatí,“ konstatuje pan Michal. Automatické kotle si pořídili i sousedi, díky nim se jim dýchá lépe. „Když se podíváte, tak žádný černý dým z komína nevidíte,“ pochvaluje si majitel nového kotle.

Kraj zatím vyhověl žádostem 1 200 žadatelů. Sedm stovek lidí má ještě šanci, formulář musí odevzdat do června tohoto roku.