Budějovice nevypoví smlouvu na úklid ulic, firma se ale musí polepšit

České Budějovice – Zimní a letní údržbu ulic v Českých Budějovicích bude nadále zajišťovat společnost A.S.A. Primátor Juraj Thoma (HOPB) v městské radě neprosadil vypovězení smlouvy kvůli průběhu zimního úklidu při lednové kalamitě. Podle primátora úklidová firma svoji práci nezvládla. Město však bude chtít od A.S.A. přes 800 tisíc korun jako pokutu a náhradu vlastních nákladů.

V polovině ledna napadlo v Českých Budějovicích během tří dnů 30 centimetrů sněhu. V ulicích se vytvořily bariéry, chodci se brodili sněhem a auta nemohla zaparkovat. Podle primátora Thomy úklidová firma pochybila a neplnila termíny, ve kterých měl být z českobudějovických silnic a chodníků uklizen sníh. Město muselo najmout na úklid posily, náklady potom vyčíslilo na 760 tisíc korun. Primátor proto navrhl, aby radnice vypověděla firmě A.S.A. smlouvu. Sám se ale také stal terčem kritiky, protože nevyhlásil kalamitní stav.

Zástupci A.S.A. zdůrazňovali, že společnost udělala v kritických dnech maximum. „O pomoc jsme požádali externí firmy, které nám dodaly těžkou techniku i zaměstnance. Zároveň jsme povolali další stroje z našich provozoven v Praze a Prostějově, odkud přijeli i s čerstvými posilami,“ řekla mluvčí firmy Marie Mocková. Současně ale A.S.A. připustila, že v organizaci úklidu mohly být nedostatky. Zástupci firmy slíbili, že se pokusí organizaci zlepšit.

Thomovu hnutí Občané pro Budějovice se vůbec nelíbí, že se úklidová firma chce zabývat organizací zimní údržby až po sedmi letech práce pro město. Nakonec však s návrhem na ukončení smlouvy neuspěli, další koaliční strany se postavili za A.S.A. Schválili ale pokutu za nedodržení úklidových lhůt 50 tisíc korun. Firma by podle radních měla také uhradit náklady, které město s úklidem mělo. Náměstek primátora Kamil Calta (TOP 09) zdůraznil, že pokud by se situace opakovala, výpověď by firma už skutečně dostala.

A.S.A. zvítězila ve výběrovém řízení před sedmi lety. Smlouvu má na dobu neurčitou s roční výpovědní lhůtou. Město ve společnosti drží 25 procent akcií. V rozpočtu počítá s 2,5 miliony korun na dividendách.