Policisté vyklidili Starý Plzenec, vystřídali je zloději

Starý Plzenec – Na počátku roku zrušila policie obvodní oddělení ve Starém Plzenci, zůstala pouze stanice s jediným policistou. Vzápětí si lidé začali stěžovat na zvýšenou kriminalitu – například jen od začátku týdne v dříve bezpečném městě vykradli zloději už čtyři domy. Radnice ale tvrdí, že je se službou policie spokojena.

Když policie oznámila, že zruší plzenecké obvodní oddělení, současně slibovala, že se to neprojeví na bezpečnosti obyvatel. „Budeme chytat zločince, budeme pomáhat a chránit. Jsme na to připraveni minimálně za stejných podmínek, jako jsme měli v uplynulém roce,“ sliboval v lednu policejní prezident Martin Červíček.

Následovala však ve Starém Plzenci dosud nevídaná série vloupání. Například Pavel Kreuzmann přišel o cennosti a hotovost v celkové hodnotě zhruba čtvrt milionu. K loupeži došlo za bílého dne, zatímco byli obyvatelé domu v práci. Vzápětí se zloději vloupali i do sousedního domu.

Obyvatelé města si jednoznačně spojili vloupání s policejní reorganizací, v jejímž důsledku zůstal ve městě jediný policista, v ulicích potom hlídkují policisté z Plzně. „To je, jako kdyby tu nikdo nebyl,“ zlobil se jeden z obyvatel Plzence.

Podle radnice ale jsou teď naopak policisté v ulici k vidění častěji. Policie potom obyvatelům Plzence doporučuje, aby se chránili především sami – domy řádně zamykali a používali trezory nebo elektronická zabezpečení. „Pachatelé se při vloupání do objektu soukromých osob zaměřují především na peníze, šperky, elektroniku,“ uzavřela policejní mluvčí Markéta Fialová.