Sklárna Annín dává vzpomenout na slavnou šumavskou tradici

Dlouhá Ves (Klatovsko) – Brusiči skla z kdysi slavné Sklárny Annín se rozhodli navázat na umírající tradici šumavského sklářství. V osadě Rajsko v sousedství Annína opět začali pracovat. Svou dílnu otevírají také turistům a doufají, že mezi nimi naleznou i takové, kteří by chtěli řady sklářů rozšířit.

Výrobky ze Sklárny Annín kdysi putovaly i za oceán. V 90. letech ale firma měnila majitele, nakonec zůstala stará sklárna zavřená. Brusiči, kteří v Anníně pracovali i 40 let, se však rozhodli slavnou tradici obnovit. Ačkoli teď pracují v sousedním Rajsku, broušené sklo opět vyrábějí pod annínskou značkou.

V nových prostorách pracují skláři od počátku roku. Doufají, že časem jejich práce zaujme i další lidi, kteří jejich řady rozšíří. „Do dvou let musíme získat nové pracovníky. Chceme si vypěstovat mladé lidi, kteří by v té naší tradici pokračovali,“ řekla vedoucí provozu Stanislava Benešová.

Annínští brusiči se snaží pokračovat v tradičním postupu svých předchůdců. Používají i původní stroje staré více než sto let. „Jsou to historické unikáty z Rakouska-Uherska, které jsou dodnes funkční. Pracovalo na nich několik generací,“ podotkl majitel prostor, kde teď sklárna působí, Karel Baron.

Sklárna Annín dává vzpomenout na tradici šumavského sklářství, která je mnohem starší než samotná annínská brusírna. „První zprávy o sklárnách jsou z poloviny 14. století. V 19. století se na přední místa propracovaly větší podniky jako sklárna v Lenoře, Klášterský Mlýn u Rychtštějna a také známý Annín na Otavě,“ shrnul historik kašperskohorského Muzea Šumavy Vladimír Harpeniak.

Součástí dnešní annínské sklárny je také malá galerie. Ta by se měla v budoucnu ještě rozšířit. Vedle ní pak vznikne i dílna pro samotné návštěvníky.