Rokycanské muzeum otevřelo zajímavou expozici

Plzeň - Muzeum v Rokycanech otevřelo novou přírodovědnou expozici. Je nejmodernější v Plzeňském kraji a nabízí exponáty desítek zvířat a rostlin z místních přírodních rezervací.

Novým prostorám muzea dominuje především lesní zvěř a vodní ptactvo. Celá expozice je navíc interaktivní, takže si každý návštěvník může pomocí dotykových obrazovek vyhledat i řadu doplňujících informací nebo autentické zvuky přírody. V expozici jsou zastoupeny desítky živočichů z přírodních rezervací Rokycanska. 

Stálá expozice se snaží přiblížit život rostlin i zvířat ve zdejších chráněných územích. Ta měla dosud v muzeu jen minimální zastoupení. „V 60. letech tady byla ornitologická expozice, která měla formu otevřeného depozitáře,“ vysvětluje ředitelka Miroslava Šandová. 

Projekt nese podtitul Příroda pro budoucnost a v současné době je nejmodernější muzejní expozicí v Plzeňském kraji. „Odpovídá to současnému trendu maximálně zpřístupnit přírodu a muzejní sbírky a zároveň tak zapojit návštěvníky,“ říká předseda Asociace muzeí a galerií ČR Luděk Beneš. 

Přenesení přírodních rezervací do prostor muzea stálo téměř čtyři miliony korun. Samotná výstavba byla navíc limitována malým prostorem. „Mnoho informací se muselo zredukovat do audiovizuálních prostředků, do tabletů, které jsou rozmístěny po expozici,“ upozorňuje architekt Vladimír Bouček. 

Přírodovědná expozice v Rokycanech bude sloužit také školám k doplnění výuky. Zároveň vedení muzea chystá v prostorách i několik doprovodných akcí.¨