Karvinsko-orlovská nemocnice jde na poslední zteč o ortopedii

Orlová/Ostrava – O zachování ortopedického oddělení v Orlové usiluje vedení nemocnice Karviná-Ráj. Nemocnice zůstává poslední v kraji, která ještě nemá novou smlouvu s pojišťovnami o úhradách za zdravotní péči, další existenci ortopedie v Orlové přitom zástupci pojišťoven zprvu zpochybňovali, později nabídli tříletou smlouvu s tím, že nemocnice sníží počet lůžek ze 40 na 32. O budoucnosti ortopedie rozhodne jednání mezi vedením nemocnice, představiteli Moravskoslezského kraje a pojišťoven.

Vedení nemocnice v Karviné a Orlové nechce přistoupit na navržené snížení počtu lůžek na ortopedii v Orlové. Oddělení s pouhými 32 lůžky by totiž hrozila ztráta možnosti dále vzdělávat lékaře – odborná ortopedická společnost to dovoluje pouze takovým ortopedickým oddělením, která mají minimálně 40 lůžek.

Primář ortopedie i vedení karvinsko-orlovské nemocnice se obávají, že snížení počtu lůžek na ortopedii by předznamenalo zánik oddělení. Mladí lékaři by prý z Orlové odešli na místa, která jim další vzdělávání umožní.

Ortopedie ve třicetitisícové Orlové loni provedla 1 380 operací a hospitalizovala 1 700 lidí.