„Nedostavíš, zaplatíš“, vzkazují Karlovy Vary

Karlovy Vary - V lázeňském centru Karlových Varů přibývá rozestavěných a nedokončených staveb. Vedení města mluví o nebezpečném trendu a bojí se, co bude dál. Město hledá způsoby, jak situaci napravit. V nejkřiklavějších případech hrozí až milionovými sankcemi.

Pokuta až dva miliony korun hrozí například podnikateli, který začal po svém opravovat dům v památkové zóně Karlových Varů. Stavbu nakonec dělníci úplně rozebrali. „Vlastník tam přistoupil k některým pracím, které neměl od nás jako od památkové péče odsouhlasené,“ uvedl Antonín Haidlmaier, vedoucí Odboru památkové péče Magistrátu města Karlovy Vary.

Rozestavěných nebo rekonstruovaných domů je po městě stále víc. „Některé stavby se protahují na dobu, která je značně neúnosná, a řekl bych, že některé stavby očividně stojí proto, že investorovi došly peníze. Samozřejmě tomu městu to zrovna nepřidává,“ uvedl Jiří Klsák /KOA/, náměstek primátora, Karlovy Vary. „Karlovy Vary nejsou už v ohnisku zájmu investorů a investoři, kteří sem přichází, už jsou investoři druhé a třetí kategorie. Rozestaví stavbu a nechají ji stát,“ uvedl Alexander Mikoláš, architekt, Karlovy Vary.

Podle mluvčího město nemá moc možností, jak problém řešit. Stavební úřad může zasáhnout, až když chátrající budovy ohrožují kolemjdoucí. „Bohužel není v silách žádného úřadu na vlastníkovi vymáhat, aby objekt, který nepůsobí žádné nebezpečí okolí, rekonstruoval,“ uvedl Jan Kopál, mluvčí Magistrátu města Karlovy Vary.

Přesto se město snaží postupovat přísněji. Podle zástupců magistrátu ale nikdy není jasné, jestli pokuta bude dostatečně účinná. Rozhodnutí městských úředníků při odvolání posuzují ještě krajské úřady. Investoři se také stále častěji snaží zmírnit sankce i u soudu.