Na sociálních službách stát šetří, krajům chybí peníze

Praha - Na sociální služby opět chybí peníze. Středočeský kraj dostane letos od státu o 60 milionů méně než loni. V domovech důchodců i v dalších zařízeních hrozí podle hejtmanství zhoršení služeb. Chybějící peníze proto hledá ve vlastním rozpočtu.

Stát na sociální služby Středočeského kraje slíbil 330 milionů korun. To je meziroční propad 60 milionů. Jeden příklad za všechny: Domov důchodců v Říčanech u Prahy. Od ministerstva dostane letos o polovinu méně peněz než loni. V rozpočtu 16 milionů mu chybí víc než dva. Domov je zkusí získat dodatečně, chystá další úspory, nevylučuje ale, že klienti si budou muset připlatit. A stavba nové koupelny pro ně je v ohrožení. S přislíbenými penězi vydrží do podzimu.

Středočeský kraj neustálé krácení dotací kritizuje. „Teď to bylo osmdesát milionů, respektive šedesát, protože dvacet nám milostivě přidali; já si myslím, že je to špatné rozhodnutí vlády,“ uvedl Josef Řihák /ČSSD/, hejtman Středočeského kraje.

Ministerstvo rozdělilo letos na sociální služby v krajích přes šest miliard, asi o 350 milionů méně než loni. „Ministerstvo práce a sociálních věcí mapuje situaci v jednotlivých krajích a bude usilovat o to, aby prostředky na sociální služby se tam, kde je to nezbytné, mohly navýšit,“ uvedla Štěpánka Filipová, mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí. To ale až během roku. Středočeský kraj zatím pošle domovům a dalším zařízením zálohy. Chybějící peníze budou hledat zastupitelé. Nejspíš je získají škrtáním v investicích.