112 zachraňuje už deset let. V rámci EU se dovoláte všude

Praha - 11. únor je dnem tísňové linky 112. Právě letos je to navíc 10 let, co začala fungovat na celém území Česka a ve všech sítích. Linka spojuje dohromady všechny složky integrovaného záchranného systému. Stejným číslem si přivoláte pomoc i ve všech státech Evropské unie.

„Jsou události, kdy je výhodnější volat 112, jedná se o události, kde je potřeba více záchranných složek najednou,“ uvedl Milan Zobač, vedoucí operačního střediska, HZS Libereckého kraje. Počet nahlášených nehod, požárů a jiných krizových situací na lince 112 každoročně roste. Jen operátorky v Liberci přijaly loni skoro 165 tisíc hovorů. V celé zemi pak linku vytočily víc než 4 miliony lidí.

Záchranáři ale radí, pokud jde čistě o zdravotní problém, je lepší volat přímo sanitku, tedy linku 155: „Volající hovoří vždycky přímo se zdravotnickým pracovníkem, není to přenesený hovor,“ uvedl Stanislav Mackovík, ředitel ZSS Libereckého kraje.

Stejně jako ostatní tísňové linky je ale i 112 zneužívaná. Planých výjezdů a omylů je až 70 procent. Volajícím přitom za blokování linky hrozí pokuta až 200 tisíc korun.