Cheb prodává svůj majetek v Německu, první byla na řadě roubenka

Cheb - Město Cheb začíná rozprodávat svůj majetek v Německu. Umožňuje to nedávné zrušení nucené správy, kterou Bavorsko v 60. letech uvalilo na majetek českých měst. Jako první radnice prodala lesní hájenku s restaurací jejím dosavadním nájemcům.

Manželé Kunzovi bydlí v hájence uprostřed Chebského lesa v Bavorsku už 22 let. Celou dobu museli platit nájem bavorským úřadům. Po lednovém zrušení nucené správy si konečně mohli dům a rozsáhlé pozemky koupit. „Znamená to pro nás hodně, je to náš domov. Trvalo to hrozně dlouho, ale teď jsme konečně šťastní, že tu můžeme zůstat,“ řekla spolumajitelka hájenky Petra Kunzová. „Museli investovat nemalé částky do vybavení a rekonstrukce té hájenky, v případě, že bychom jim to neprodali, hrozilo by, že by o tyto investice přišli,“ uvedl místostarosta Chebu Michal Pospíšil (ODS).

Prodej hájenky schválili chebští zastupitelé už před třemi roky. Jenže bavorské úřady tehdy odmítly převod zapsat do katastru nemovitostí. Teď už ale přepisu nic nebrání. Za prodej hájenky s letní restaurací dostal Cheb přibližně dva miliony korun. Jsou to po letech vůbec první peníze, které město vydělalo na svém majetku v Německu. Jeden a půl až dva miliony korun by měl Cheb získat každý rok z hospodaření na 600 hektarech lesa.

Město hledá v pozemkových knihách další nemovitosti, které mu patří

Radnice zvažuje i prodej dalších nemovitostí, které v Bavorsku má. Jde o část obytného domu, bývalou dětskou léčebnu a lesní správu. „Nechali bychom si jeden z těch objektů, který je využíván lesní správou, tam by působila i naše lesní společnost. Ty ostatní nabídneme k odprodeji,“ sdělil starosta města Pavel Vanoušek (ČSSD).

Radnice teď ještě prověřuje pozemkové knihy. Cheb má totiž u některých pozemků jiné údaje než němečtí správci. „V materiálech se objevil ještě jeden majetek v katastrálním území Arzberger, má jít o nějaká pole,“ řekl právní zástupce města Cheb Jaroslav Svejkovský. Podle právníka i další nalezený historický majetek připadne městu Cheb.