Kancléř Konopásek podezřen z falešného lustračního osvědčení

Ústí nad Labem - Na post kancléře krajského hejtmana je zapotřebí negativního lustračního osvědčení, nynější ústecký kancléř Aleš Konopásek jej však podle odborníků mít nemůže. Podle archivních dokumentů v roce 1989 pracoval u Státní bezpečnosti, své lustrační osvědčení odmítl ukázat. Přesto slouží už třetímu hejtmanovi. Kauzou se zabývali Reportéři ČT.

Na krajský úřad Aleše Konopáska přivedl v roce 2006 tehdejší hejtman Jiří Šulc (ODS). Po zvolení nového hejtmana Oldřicha Bubeníčka (KSČM) loni na podzim Konopásek ve své funkci zůstal. Na jeho minulost začali hlasitě upozorňovat někteří nově zvolení zastupitelé, Konopásek však přes všechny námitky nedal k předložení lustračního osvědčení (se začerněnými osobními údaji) svolení.

Podle archivních dokumentů přestoupil Aleš Konopásek 28. srpna 1989 z krajské správy SNB v Ústí nad Labem k rozvědce jako referent s krycím jménem Kaprál. Moc se tam sice s ohledem na změnu režimu neohřál, jeho evidenční karta je však podle odborníků důkazem, že Konopásek nemůže mít čisté lustrační osvědčení, které ke své funkci ze zákona potřebuje.

Evidenční karta Aleše Konopáska
Evidenční karta Aleše Konopáska

Schovánek: Konopásek mohl negativní osvědčení získat jedině paděláním

„Ten dokument znamená, že pan Konopásek nastoupil k 1. správě SNB, což byla rozvědka zařazená ve složce StB,“ uvedl Radek Schovánek z Ústavu pro studium totalitních režimů. Složka se podle historika Jaroslava Rokoského zaměřovala na záležitosti přesahující hranice státu. „Své agenty vysílala do nepřátelského zahraničí, tedy na Západ, kde prováděli politickou hospodářskou a vědecko-technickou špionáž, a zároveň připravovala a realizovala různé dezinformační kampaně,“ doplnil Rokoský.

Konopásek osvědčení odmítl poskytnout k nahlédnutí. Na dotaz, zda by osvědčení ukázal se začerněnými osobními údaji, nereagoval. „Podle takzvaného velkého lustračního zákona, tedy zákona 451, nemůže tento člověk disponovat negativním lustračním osvědčením,“ uvedl Schovánek. Konopásek by podle názoru historika jeho vydání mohl dosáhnout jedině pomocí zneužití pravomoci veřejného činitele, tj. vystavením zfalšovaného dokumentu či jeho paděláním. „Lustrační zákon měl způsobit to, že se veřejná správa očistí od lidí, kteří byli v StB, v Lidových milicích, v určitých vyšších funkcích v KSČ,“ vysvětluje Oldřich Kužílek z občanského sdružení Otevřeno.

Mluvčí úřadu: Konopásek osvědčení předložil při výběrovém řízení

Někdejší hejtman Jiří Šulc i vedoucí krajského úřadu Milan Zemaník odmítli kauzu komentovat. Tisková mluvčí krajského úřadu Magdalena Hanáčková tvrdí, že Konopásek lustrační osvědčení při výběrovém řízení před šesti lety předložil. „V tomto výběrovém řízení uspěl,“ sdělila Hanáčková. Hejtman Bubeníček podotknul, že pokud by se podezření prokázalo, je věcí ředitele krajského úřadu uznat, že Konopásek nemůže tuto funkci vykonávat.