Japonský investor si vyhlédl Chrudim, zaměstná stovku lidí

Chrudim - Do chrudimské průmyslové zóny míří japonský investor. Po dlouhé době se tak radnici podařilo uzavřít kupní smlouvu na volné pozemky u bývalé Transporty. Příchozí firma spadá pod japonský koncern Kayaba a v Chrudimi bude vyrábět automobilové pružiny. Zaměstná až stovku lidí.

Zklamání pro Pardubice, naopak radost pro sousední Chrudim. Japonský investor původně zvažoval stavbu v krajském městě, kde už má jeden výrobní podnik. Nakonec ale změnil názor a smlouvu na pozemky podepsal na chrudimské radnici.

„Do průmyslové zóny jdeme proto, že jsme se s úřadem dohodli na slušných podmínkách a dobré zkušenosti tu mají i další podniky,“ uvedl Akihisa Ota, technický ředitel, KYB Europe GmbH.


Chrudimský podnik se zaměří na vinuté pružiny

Za čtyři hektary pozemků město získá asi 24 milionů korun. Mateřský japonský koncern Kayaba je celosvětově největším výrobcem automobilových tlumičů. Chrudimským produktem budou jeho součásti - vinuté pružiny. „Halu bychom měli začít stavět v průběhu měsíce května, dokončení a kolaudace je plánována na prosinec,“ sdělil Robert Frank, prezident, KYB Manufacturing Czech, s.r.o. „Do pěti let bychom byli podle vzájemných dohod rádi, kdyby tam byla plně organizovaná fabrika,“ uvedl Petr Řezníček (SNK-ED), starosta Chrudimi.

Nová firma = nová místa

Chrudimsko patří k regionům s vyšší mírou nezaměstnanosti. Nové lidi chce společnost do provozu přijímat postupně. „Víme, že budou potřebovat zhruba 100 lidí, většinou vyučenců nejlépe ve strojírenských oborech,“ uvedl Petr Klimpl, ředitel krajské pobočky úřadu práce v Pardubicích. 

„Určitě budeme chtít využít zdejší zdroje, už jsme navázali spolupráci se zdejší průmyslovou střední školou,“ dodal Frank. Japonská firma je zatím třetím investorem v chrudimské průmyslové zóně, město věří, že sem přijdou i jiní. Připraveno pro ně má dalších 20 hektarů pozemků.