Na úklid magistrátu pouze s praxí. Uchazeči tendr kritizují

Karlovy Vary - Kritiku podnikatelů i opozice vyvolal tendr Karlových Varů na úklid budovy magistrátu. Podnikatelé jsou přesvědčení, že jde o nestandardní postup s cílem ovlivnit přidělení zakázky konkrétní firmě. Jednatel jedné z úklidových firem, která se o zakázku za miliony korun uchází, tvrdí, že požadavky radnice jsou diskriminační a nepochopitelné. Zástupci města to odmítají.

„Z mého pohledu je nestandardní požadovat jmenný seznam uklízeček, jejich praxe a vzdělání. Mít praxi 3 roky. Vedoucí pracovník 5 let,“ uvedl jednatel úklidové společnosti, Karlovy Vary. „To omezuje účast menších firem a těch účastníků bez zkušeností, a to si myslím, že v tomhle případě technicky nenáročných služeb je zbytečné,“ uvedl Petr Leyer, právník, Transparency International.

Zástupci města tvrdí, že pracovníci soukromé firmy budou uklízet kanceláře s dokumenty, ve kterých jsou citlivá osobní data. „Chceme vědět, že ten člověk, který bude úklid provádět, má nějakou praxi a pravděpodobně u něj nehrozí to, že by například něco zcizil a poté nebyl k dohledání,“ uvedl Jan Kopál, mluvčí Magistrátu města Karlovy Vary.

Tendr na úklid svých budov za miliony korun teď organizuje i nemocnice. „Nás nezajímá, kdo ten úklid provádí. Rozhodujícím kritériem je jenom cena,“ uvedl Jan Rais, provozně-technický ředitel, Karlovarská krajská nemocnice.

Karlovarský magistrát žádá podnikatele, aby doplnili své nabídky a chce tendr dokončit. „To působí, že se zas vybírá nějaká konkrétní firma,“ říká Otmar Homolka (OCJJ), opoziční zastupitel, Karlovy Vary. „Já si naprosto stojím za tím, že jsme k té věci přistoupili maximálně odpovědně a ten tendr je zcela transparentní a čistý,“ uvedl Petr Kulhánek (KOA), primátor Karlových Varů. Jednatel soukromé společnosti už poslal případ na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže a žádá přezkoumání postupu města.