Obyvatelé Nové Role se bouří proti záměru ruského investora

Nová Role (Karlovarsko) - Proti stavbě dvou bytových domů ruského investora bojují obyvatelé Nové Role na Karlovarsku. Vadí jim, že stavba převýší okolní domy a také sníží hodnotu těch jejich. Ustoupit má i zeleň.

Dva šestipatrové domy hned vedle sídliště a v nich 44 bytů. Nové domy své okolí převýší nejméně o dva a půl metru. Takové stavby tu ale lidé nechtějí. „Tady je plno prázdných bytů a my tady budeme stavět šestipodlažní baráky ještě k tomu,“ říká Petr Rödl, obyvatel Nové Role. Travnatou plochu mezi sídlištěm a novými domy má podle plánu nahradit několik desítek parkovacích míst, a to lidem vadí nejvíc.

Domy chce ruský investor sice postavit na soukromé parcele, potřebuje k tomu ale i část pozemku města. Podle starostky hrozí, že pokud radnice svůj pozemek neprodá, investor domy posune blíž k původní zástavbě. „Do střetu jsme se dostali s občany Nové Role v ten moment, kdy jsme vyhlásili záměr na prodej pozemku,“ uvedla Jitka Pokorná (nez.), starostka, Nová Role.

Lidé argumentům starostky ale nevěří. „Do očí nám říkala, že proti lidem nepůjde a na druhou stranu je vidět, že ten pozemek chce prodat,“ říká František Tykal, zástupce sdružení vlastníků bytů, Nová Role.

Šedesát rodin už proto podepsalo výzvu proti prodeji pozemku. Chtějí přinutit investora ke změně projektu. „Pokud investor splní všechny zákonem dané požadavky, stavební úřad nemá důvod nevydat územní rozhodnutí,“ uvedla Jiřina Kaufmannová, odbor životního prostředí a výstavby, MÚ Nová Role. Stavební úřad začne projekt posuzovat nejdříve 15. února.