Už před pěti lety odhadovali majitelé nutné opravy na 100 milionů korun. Záchranu lázní slibuje radnice lidem už 17 let. Nejvýnosnější část – prameny a stáčírnu, která ročně produkovala 45 milionů litrů minerálky, ale zřejmě nezíská. „Majitelé chtějí stáčírnu rozjet sami a z hlediska lázeňství je nová nabídka – od prodeje po určitou spolupráci mezi městem a stávajícími vlastníky,“ uvedl Tomáš Šubert (Patrioti Náchod), místostarosta Náchoda.
Přesto budou radní o nabídce uvažovat. Inspirovali se doslova za kopcem v Polsku. Kudowa Zdrój je pro Poláky to, co pro Čechy Karlovy Vary. Upravené kolonády, fungující obchody, plno návštěvníků i v zimní sezoně. Voda je tu přitom stejná jako v Náchodě. Sem za ní ale každý rok přijede přes půl milionu lidí. „V dnešní době už je docela velké procento lidí, kteří přijedou třeba jen na víkend, objednají si komerční služby a prostě si za to zaplatí,“ uvedl Jacek Kowalczyk, radnice Kudowa Zdrój.
Takových lázeňských měst je na polské straně v okolí celkem pět. V Česku, jen pár kilometrů odtud, ani jediné. Na příčině se všichni shodnou – nepovedená privatizace, a pak léta soudních sporů. Náchod je tak teď paradoxně jediným lázeňským městem v Česku, které vlastně žádné lázně nemá.