Sněžení ustupuje, střídá ho smog

Praha – Sněžení v Česku pozvolna ustupuje a stejně tak s ním související dopravní komplikace. Po poledni nesněžilo už vůbec nebo jen slabě, již ráno policie otevřela silnici z Tanvaldu do Harrachova a harrachovský hraniční přechod, který byl od úterního dopoledne uzavřen pro nákladní dopravu. Průjezdné jsou také dálnice D1 a D5, které v noci blokovaly nehody. Dopoledne byl kvůli další nehodě uzavřen Pražský okruh. Sníh však není vše – Moravskoslezský kraj opět začal trápit také polétavý prach v ovzduší.

V Moravskoslezském kraji v posledních dnech foukalo, nyní se ale podle Petra Drobka z Českého hydrometeorologického ústavu vítr utišil a zhoršily se rozptylové podmínky. Na všech měřicích stanicích v regionu je nejméně dvojnásobně překročena limitní koncentrace polétavého prachu PM10 (tj. 50 mikrogramů v metru krychlovém po hodinovém měření). V Českém Těšíně dosáhla průměrná hodinová hodnota za posledních 24 hodin 180 mikrogramů na metr krychlový, v Třinci 182 mikrogramů. Orientační hodinové údaje až odpoledne klesly pod 200 mikrogramů na metr krychlový. Kvalitu vzduchu v regionu hodnotí ČHMÚ jako „špatnou“ nebo „velmi špatnou“.

Zhoršená imisní situace ale panuje v celé zemi, ačkoli jinde než na severu Moravy a ve Slezsku od rána už prachu v ovzduší příliš nepřibylo. Průměrné celodenní koncentrace přesahují 50mikrogramový limit i ve Zlínském, Olomouckém a části Jihomoravského kraje a Ústeckého kraje, v Hradci Králové, Liberci, Jablonci nad Nisou, Českých Budějovicích, Táboře a Kladně. Aktuální hodinová měření potom naznačují, že se může situace ještě zhoršit ve většině regionů, meteorologové zatím kvalitu ovzduší na většině míst hodnotí jako „uspokojivou“.

Video Sníh nedělá radost řidičům, lyžaře potěšil
video

Sníh nedělá radost řidičům, lyžaře potěšil

Napadly i desítky centimetrů sněhu

Ze špinavého nebe místy stále padá sníh. Úterní přívaly jsou ale minulostí, když sněží, tak jen slabě. Na Moravě mohou srážky přecházet ve smíšené. Přestože mnoho sněhu připadlo na horách, je nebezpečný především v Jeseníkách, kde nadále platí třetí stupeň lavinového nebezpečí. V Krkonoších je naopak riziko lavin pouze na druhém stupni.

Středeční počasí bude klidnější než v úterý, meteorologové očekávají postupný ústup sněhových srážek. Místy stoupnou teploty nad nulu, nejvyšší průměrné teploty se mají pohybovat mezi -3 a +1 stupněm Celsia. „Teplo“ má být zejména na jihovýchodě republiky, kde se také mohou vyskytovat smíšené srážky.

V noci očekávají meteorologové, že bude místy sněžit, ve čtvrtek má být sněžení už jen ojedinělé. Současně bude ještě tepleji, denní maxima dosáhnou -2 až +2 stupňů Celsia.


Ačkoli meteorologové upozorňovali na přívaly sněhu především Moravu, v úterý nakonec mělo sněžení vážnější následky v Čechách. Silničáři z Libereckého kraje museli pro nákladní dopravu uzavřít jizerskohorský tah I/10 z Tanvaldu do Harrachova včetně harrachovského hraničního přechodu. Průjezdný je až od středečního rána. V kraji leží 20 centimetrů nového sněhu, jeho zbytky zůstávají i na hlavních silnicích. Na horách je nová vrstva ještě vyšší, řidiči by proto neměli zapomenout řetězy.

Silnice z Tanvaldu do Harrachova byla uzavřena.
Silnice z Tanvaldu do Harrachova byla uzavřena.

Jeden z největších přívalů sněhu zažil v posledních dvou dnech Zlínský kraj. Na horách napadlo až 30 centimetrů sněhu, v nižších polohách 15 centimetrů. Sníh leží také na silnicích, ty ale zůstaly sjízdné. „Veškerá technika je v terénu, snažíme se silnice udržovat. Řidiči by ale měli všude jezdit maximálně opatrně. Jezdí se po sněhu nebo po sněhové kaši, která může namrzat a je tak možná ještě zrádnější než sníh,“ řekl jednatel Správy a údržby silnic Valašska Jaromír Kořistka.

„Antikalamita“ na železnici

Pozoruhodný vliv má sněžení na železnici. Nebylo tak silné, aby zůstala některá trať neprůjezdná, zato však vyhnalo dělníky z železniční trati Brno–Přerov. SŽDC proto částečně zrušila výluku, která na této trase probíhá od pondělí, opravy pokračují pouze mezi Nezamyslicemi a Přerovem. V běžném provozu proto jsou rychlíky na lince Brno–Olomouc–Jeseník/Šumperk. Rychlíky a osobní vlaky do Přerova nadále jezdí podle výlukového jízdního řádu s náhradní autobusovou dopravou.


V Moravskoslezském kraji napadlo 10 centimetrů sněhu, v Olomouckém kraji je nová vrstva poloviční. Silničáři z obou regionů hlásí, že jsou cesty sjízdné. „Situace se ve srovnání s ránem výrazně zlepšila. Sněží už pouze drobně a všechny silnice jsou sjízdné,“ řekl dispečer šumperské správy silnic. Traktory s pluhy byly dnes dopoledne k vidění i v centru Olomouce, kde odklízely několik centimetrů silnou sněhovou vrstvu z Horního náměstí.

Při cestách po Jihomoravském kraji musí být řidiči obezřetní. Od rána se ale situace značně zlepšila, minulostí už je sníh na dálnicích. Dlouho ale zůstával na D2 i D1 na Vysočině a v okolí Brna. Na navazujícím dálničním spojení Brno–Olomouc–Ostrava byl dopoledne místy průjezdný pouze pravý pruh, levý zůstal neprotažený pod sněhem.

Rekordní den

V úterý vyjížděli policisté k 521 nehodám. Byl to nejvyšší počet od 22. listopadu 2008, kdy však ještě bylo třeba volat policii při poloviční škodě než dnes. Od té doby se dokonce nikdy nestalo více než 500 nehod za den. Nejvíce havárií, u kterých byla v úterý potřeba asistence policie, se stalo v Praze – bylo jich 143. O dalších 77 haváriích se policie dozvěděla ve Středočeském kraji, 43 nehod se stalo v Ústeckém kraji. Při úterních nehodách zemřeli dva lidé, pět lidí utrpělo těžké zranění.