Ohrožené pražské školy jsou zachráněny, ředitel školského odboru odvolán

Praha – Nuselská obchodní akademie i střední průmyslová škola ve Strašnicích budou fungovat dál. Jejich sloučení s jinými středními školami, které připravil pražský magistrát, se neuskuteční. V budoucnu ale bude magistrát zkoumat situaci nuselské školy, která podle zastupitelů platí příliš mnoho za energie. Do nového školního roku by ale měly vstoupit obě ohrožené školy. Vedení města oznámilo, že plán na jeho zrušení byl podložen špatnými informacemi od úředníků ze školského odboru. Jejich ředitel proto již přišel o místo.

Rozhodnutí uzavřít Střední průmyslovou školu elektrotechnickou v ulici V Úžlabině v Praze 10 a obchodní akademii ve Svatoslavově ulici v Praze 4 zdůvodnil magistrát mimo jiné jejich nízkou naplněností. Úředníci proto připravovali sloučení ohrožených škol s jinými. Proti uzavírání středních škol se ohradili studenti, pedagogové i radnice zasažených městských částí.

Nyní se situace docela obrátila, obě školy jsou zřejmě zachráněny. „Veškeré kroky ke slučování jsou zastaveny, školy budou dál fungovat jako dosud,“ řekl zastupitel Jiří Vávra (TOP 09). Představitelé města teď své plány na rušení zaměřili na úředníky z odboru školství, kteří sloučení škol připravovali. Zastupitelé tvrdí, že jim úředníci sice sdělili, že jsou školy naplněny zhruba z třetiny až poloviny, měli však prý zamlčet, že město do škol v poslední době rozsáhle investovalo. Například škola V Úžlabině loni provedla opravy a vybavila učebny, město za to zaplatilo asi dva miliony korun, dalších 800 tisíc korun měla škola dostat letos na technické vybavení. O místo proto už přišel ředitel magistrátního odboru školství Jiří Pilař.

Zatímco však elektrotechnická průmyslovka V Úžlabině se podle zastupitele Vávry nemusí bát o svoji budoucnost, osudem obchodní akademie Svatoslavova se bude vedení města v budoucnu ještě zabývat. Má totiž vysoké náklady na energie. Budova, kde škola sídlí, patří Praze 4 a energie do ní dodává městská firma 4-Energetická, kterou nyní prověřuje policie. „Pokud nepřijde vstřícný krok ze strany Prahy 4, nezbude nám než přesunout školu jinam,“ poznamenal Vávra.

Již dříve magistrát oznámil, že nezruší třetí ze škol, které se měly škrty týkat – Gymnázium Evropská. Za jeho záchranu vznikla rozsáhlá iniciativa i petice, studenti stávkovali.