Jáchymov nemá na vlastní strážníky, tak si je pronajímá

Karlovarsko - Pronájmem strážníků začínají řešit některá města v Karlovarském kraji nedostatek peněz na vlastní policii. Například do Jáchymova od začátku roku dojíždí hlídky z osm kilometrů vzdáleného Ostrova. Radnice tímto způsobem ušetří nejméně tři a půl milionu.

Jáchymov měl vlastní strážníky jako jedno z prvních měst v Česku. Městskou policii založil v roce 1993, po šesti letech ale došly peníze. Od letošního ledna už ale na pořádek ve městě opět dohlížejí hlídky strážníků. Radnice si je půjčuje z nedalekého Ostrova.

Strážníci kontrolují hlavně dodržování městských vyhlášek, jako volný pohyb psů, pořádek ve městě nebo parkování. Jáchymov za službu zaplatí ročně 550 tisíc korun. Část peněz je určena na vybavení a školení. „Určitě je to výhodnější, protože kdybychom si měli pořídit vlastní policii, náklady by byly v řádech milionů korun,“ říká jáchymovský starosta Bronislav Grulich (nez).

Jáchymov má i kamerový systém, který obsluhuje Policie České republiky. Podle starosty je to ale pro bezpečnost ve městě málo. „Městská policie může případy řešit daleko rychleji než státní policie,“ míní Grulich.

O podobnou službu teď má zájem i Hroznětín. I tady podle starosty Martina Malečka (nez.) platí řada vyhlášek, včetně zákazu pití alkoholu na veřejnosti, jejichž dodržování nelze bez strážníků v ulicích vymáhat. Ostrovští strážníci začnou dojíždět do Hroznětína už v březnu.