Jeřmanický skiareál ať vrátí dotaci, žádá ministerstvo

Jeřmanice (Liberecko) – Regionální rada Severovýchod možná požádá vlastníky lyžařského areálu Obří sud Javorník, aby vrátili 117milionovou dotaci, kterou dostali na jeho stavbu z regionálního operačního programu. Audit ministerstva financí nalezl chyby ve výběru dodavatelů a zadání zakázek, majitelé areálu také propláceli faktury za práce, které nebyly odvedeny, zjistili auditoři.

Malý areál Obří sud Javorník vznikl na dohled od Ještědu v roce 2010. Lyžaři zde mají k dispozici čtyřsedačkovou lanovku, dětský vlak, snowpark a bobovou dráhu a také penzion s restaurací. Stavba stála 190 milionů korun, ROP Severovýchod poskytl evropskou dotaci, která pokryla 60 procent nákladů.

Audit ministerstva poukázal na některé okolnosti, které stavbu lyžařského areálu provázely. Úřadu se nelíbí, že firma, která získala zakázku, požadovala více, než činila odhadovaná cena, přitom v té době ceny stavebních prací strmě padaly. Později ještě dodavatel dostal deset milionů za vícepráce a měl také fakturovat činnost, kterou vůbec nevykonal. Ministerstvo proto chce, aby areál dotaci vrátil v plném rozsahu.

Regionální rada Severovýchod není ze závěrů auditu nadšena a pokouší se rozhodnutí ministerstva financí ještě zvrátit. „Pokud však budou auditoři trvat na svém, vyměříme příjemci odvod dotace v plné výši,“ řekla mluvčí rady Eva Jouklová deníku. Příjemce se podle ní může ještě odvolat k ministerstvu financí. „V celé situaci bychom měli mít jasno nejpozději do konce května,“ dodala Jouklová. 

Vedení areálu je přesvědčeno, že žádné chyby neudělalo a nebude nutné vracet ani korunu. Ředitel Obřího sudu Javorník Milan Saibert odkázal na předchozí kontrolu ministerstva financí a jiný audit, které dopadly jinak. „My se toho neobáváme, prošli jsme auditem od společnosti Deloitte, takže nás to netíží,“ řekl.

Areál vlastní ze 70 procent fotbalový reprezentant Václav Němeček, 27 procent má obec Jeřmanice.