Mešní víno z Kroměříže má arcibiskupské požehnání

Kroměříž - Olomoucký arcibiskup Jan Graubner dnes požehnal ve sklepích pod arcibiskupským zámkem v Kroměříži dvanácti druhům vín z loňské úrody moravských vinic. Víno bude sloužit především k liturgickým účelům, ochutnat je ale budou moci také návštěvníci zámeckých sklepů. Tradice výroby mešního vína sahá v Kroměříži do roku 1345, kdy tuto výsadu zdejším sklepům udělil král Karel IV.

Arcibiskup Bruno, zakladatel kroměřížských sklepů, střeží archiv mešních vín. Víno pro církev v nich natahují mistři vinaři úctyhodných 747 let. Každý nový ročník pak musí „odblokovat“ žehnání arcibiskupa.

„Chceme poprosit pána o požehnání a vzdát mu díky za úrodu,“ řekl dnes Graubner.
Dodal, že sám velký spotřebitel vína není. „Bez mešního vína ale nelze slavit mši svatou. Spotřeba je malinkatá, ale je podstatná,“ dodal arcibiskup. Podle něj není známo, kolik vína kněží za rok spotřebují. „Taková statistika neexistuje,“ uvedl Graubner a dodal, že s kvalitou vína z kroměřížských sklepů je olomoucké arcibiskupství, kterému patří 70 procent ve společnosti Arcibiskupské zámecké víno Kroměříž, spokojeno.

Video Reportáž Josefa Kvasničky
video

Reportáž Josefa Kvasničky

„Otazník ale máme nad množstvím. Sklepy jsou dosti veliké a snesly by daleko větší obrat. Přivítal bych, kdyby toho bylo víc. Sklepy zatím tak jako procházejí, ale výdělečné to není,“ upozornil Graubner.

Podle Josefa Kadlčíka, vinaře z Hluku na Uherskohradišťsku, jenž má ve společnosti podíl
15 procent, byla loňská úroda vína moc špatná. „Máme v Hluku bezmála desetihektarovou vinici, kde nám zmrzlo 80 procent úrody,“ uvedl. Komentář vinařů byl lakonický – Pán Bůh dal, Pán Bůh vzal. Parádní podzim ale u zbylé úrody vyhnal nahoru cukernatost. Pro farnosti bude vína dostatek. Pár láhví skončí i v dobře střeženém archivu.

Mešní víno v kroměřížských sklepích
Mešní víno v kroměřížských sklepích

Mešní vína z místních arcibiskupských sklepů jsou nepřislazovaná, čistě přírodní, bez přídavku jakýchkoliv chemických látek. Kvalitu vína přísně kontrolují pověřenci biskupské konference. Kromě kroměřížských vinařů má v České republice mešní licenci už jen karmelitánský řád.

Aby na láhvi mohlo být napsáno „mešní víno“, musí výrobce dodržet předepsaný postup. „Musí to být co nejvíce přírodní víno bez přidaného cukru, chemických konzervantů a stabilizátorů,“ popsal páter Milan Palkovič, farář z Velkých Losin na Šumpersku, který je jako vystudovaný vinař biskupskou konferencí pověřen jeho kontrolou.

Na Kroměřížsku se mešní víno vyrábí od roku 1345, kdy tuto výsadu sklepům udělil Karel IV. Sklepy pod Arcibiskupským zámkem jsou umístěné v hloubce 6,5 metru pod zemí. Jejich plocha je 1 030 metrů čtverečních a panuje v nich stálá teplota v rozmezí 9 až 11 stupňů. Stěny pokrývá ušlechtilá plíseň.

Jedinečnost mešnímu vínu z Kroměříže dodává také to, že víno dodnes dozrává v dubových sudech, nikoliv v nerezových tancích. Jeden z největších dřevěných sudů pojme 19 100 litrů vína, ten nejstarší zase pochází z roku 1805.