V Jeseníkách i Krkonoších je bezpečněji, lavinové nebezpečí na 2. stupni

Jeseník – Na českých horách je bezpečněji než kdykoli během posledního měsíce. Horská služba v Jeseníkách snížila stupeň lavinového nebezpečí ze třetího (značné nebezpečí) na druhý (mírné nebezpečí), již dříve klesla hrozba utržení sněhu také v Krkonoších. Hrozba lavin je v Česku zpravidla pouze v těchto pohořích a také na Králickém Sněžníku, o který se však stará jesenická horská služba.

Když v Jeseníkách a Krkonoších platil třetí stupeň lavinového nebezpečí, nabádali horští záchranáři turisty, aby se vyhýbali lavinovým oblastem a ti, kteří nemají velké zkušenosti s plánováním cest, aby túry zcela oželeli. Teď už je to docela jiné. Kromě vyznačených strmých svahů by měly být hory bezpečné. V Jeseníkách platil třetí stupeň počátkem února, v Krkonoších již od poloviny ledna.

Horská služba Jeseníky snížila stupeň lavinového nebezpečí poté, co záchranáři v pátek měřili sníh v lavinovém svahu Velkého Kotle. Podle lavinového specialisty Jaroslava Tejnského je na Velkém Kotli sněhový profil o hloubce 1,3 metru, nestabilní však zůstává pouze vrstva z posledního sněžení.

Laviny v Jeseníkách mohou podle horských záchranářů ohrozit především lyžaře, kteří opouštějí značené cesty. Rádi jezdí v lavinových svazích, ve Velkém Kotli dokonce vznikají můstky. Ne každý vyznavač freeridového lyžování ale žije tak dlouho, aby se mohl radovat ze své „odvahy“. Naposled před třemi lety zahynul v Jeseníkách v lavině pětatřicetiletý skialpinista, o rok dříve lavina zasypala osmnáctiletého snowboardistu.

V Jeseníkách se laviny vyskytují v oblasti Velkého Kotle, Červené hory a Králického Sněžníku. Podle Jaroslava Tejnského na nich leží celkem šest lavinových katastrů a dohromady 20 lavinových drah.