Zimní horská výzva 2013 už zná své vítěze

Krkonoše/Jeseníky – Po 51 hodinách dorazili do cíle první účastníci extrémního závodu Zimní horská výzva. Cestou z Krkonoš do Karlovy Studánky v Jeseníkách urazili přes 250 kilometrů - chůzí, během nebo na lyžích. Všechno potřebné nesli v batohu na vlastních zádech.

Vítěz závodu Tomáš Petreček prozradil, že až na pár míst, kde byly závěje, bylo počasí dobré. Náročné klání absolvoval s kamarádem Romanem. Vyráželi spolu s ostatními ve čtvrtek večer z Trutnova. Na startu si ještě závodníci nepřipouštěli, co je čeká. Prvních 50 kilometrů běhu, 50 kontrolních stanovišť, stovky metrů převýšení a hlavně 250 kilometrů horským terénem. Vše potřebné k přežití si museli nést s sebou.

Kvůli závějím, neustálému sněžení a přísným časovým limitům odstupovala ze závodu jedna posádka za druhou. Celkem závod vzdaly více než dvě třetiny soutěžících. Z 16 týmů dokončilo soutěž (nebo je ještě na trati) jen 5. Nejvíce sil měla nakonec již zmíněná dvojice – Roman s Tomášem.

Tři noci nespali, kuráže si dodávali zpěvem písniček od Elánu, měli dokonce halucinace. Proto se vítězové nedivili ani velkému množství odpadlíků ze závodu. Duo dorazilo do cíle s více než 16hodinovým náskokem na druhý tým. Na trati zůstávají ještě tři posádky. Do cíle musí dorazit do zítřejší sedmé hodiny večer.