Otužilci v Punkevních jeskyních připomněli 80 let od otevření trasy

Blansko – Do míst, kde se obvykle plaví návštěvníci Punkevních jeskyní na lodích, zamířili otužilci. Uplavali v Punkvě 430 metrů, aby tak svérázně oslavili 80. výročí vzniku oblíbené turistické trasy. Voda měla asi tři stupně nad nulou, plavci v ní strávili přibližně deset minut.

První turisté se plavili jeskynní trasou na Punkvě 1. července 1933, předcházejících třináct let trávili v jeskyních dělníci, kteří tok upravovali pro provoz lodí. Po osmdesáti letech přišli připomenout výsledky jejich práce otužilci, mezi nimiž nechyběli ani tři plavci, kteří přeplavali La Manche – Dana Zbořilová, Petr Mihola a operní pěvec Richard Haan. Ze dna Macochy do Pustého žlebu se dostali během deseti minut. „V cíli byla voda chladnější, ale bylo to celkem dobré,“ řekl v cíli Petr Mihola.

Trasa v Punkevních jeskyní je podle odborníků světovou raritou. Cestu proti proudu Punkvy objevil po 200 letech neúspěšného pátrání Karel Absolon, známý jako objevitel Věstonické venuše a zakladatel moravské speleologie. Dnes se tudy plaví kolem 200 tisíc turistů ročně.

Tradičně se v Punkevních jeskyních scházejí i otužlici, jejich akce ovšem připadá na říjen. Upomíná na plavce a potápěče Karla Divíška, který nesl klíčový podíl na Absolonově úspěchu, když se v ledové vodě vydával na průzkum nových částí podzemí.

Plavba Punkevními jeskyněmi
Plavba Punkevními jeskyněmi