Sjezdovky jsou plné lyžařů i úrazů, Horská služba žádá zákon pro sjezdaře

Praha – Úvod jarních prázdnin byl pro provozovatele zimních středisek velmi úspěšný. Kromě vlekařů mohou o množství lidí na sjezdovkách vyprávět i záchranáři, kterým se na českých horách v této sezoně zranilo na 3,5 tisíce lidí. Sezona přitom pro provozovatele vleků a lanovek ani pro Horskou službu zdaleka nekončí. Horská služba by teď chtěla prosadit, aby se její pravidla provozu na sjezdovkách dostala i do zákona.

Jarní prázdniny začaly hned tím nejostřejším způsobem – v prvních dvou týdnech přijela na hory Ostrava a skoro celé východní Čechy, druhý týden jižní Morava včetně Brna a navíc polovina Prahy. O víkendu tak například ve Špindlerově Mlýně lyžovalo kolem 18 tisíc lidí, ve Skiresortu Pec-Černá hora asi 24 tisíc lyžařů. Nadprůměrnou návštěvnost hlásili také šumavští vlekaři, podobně jako ti jeseničtí. V příštím týdnu by „zně“ měly ještě pokračovat, jarní prázdniny se posunou do dalších lidnatých regionů, vlekaři proto očekávají druhou polovinu Prahy, potom například Plzeň a východní i západní pražská předměstí.

Plné sjezdovky = plné horské nemocnice

Především pro Horskou službu jsou „přetížené“ hory obzvlášť namáhavé. V Jeseníkách museli zasahovat u 110 úrazů, v Beskydech u 49 včetně dvaceti vážných zranění. K úrazům na sjezdovkách dochází vždy, významně k nim ale přispívají lyžaři, kteří neberou ohledy na méně zkušené jezdce, ale ani na záchranáře. Ty, kteří jezdí po sjezdovkách a nehledí nalevo ani napravo, mohou již brzy čekat vážné potíže. Horská služba chce, aby její pravidla pro bezpečné chování na sjezdovkách přestala být doporučením a objevila se v zákoně. „Je naděje, že to půjde do prvního čtení. Bude záležet na poslancích, jak se k tomu postaví,“ řekl bývalý náčelník krušnohorské Horské služby a poslanec Rudolf Chlad (TOP 09).

Zásah Horské služby
Zásah Horské služby

Zatím ale ještě mohou horští záchranáři pouze apelovat na svědomí lyžařů. „Prosil bych a apeloval, aby slušnější rychlejší lyžaři dávali pozor na začátečníky a hlavně na děti,“ zdůraznil záchranář Stanislav Kabeš.

Mimo sjezdovky vyjíždějí i rodiče s dětmi

U některých bezohledných lyžařů by uzákonění pravidel chování na sjezdovkách mohlo pomoci. Zřejmě ale neušetří Horské službě výjezdy do terénu k lyžařům, kteří vyjíždějí mimo sjezdovky a v lese potom narážejí do stromů nebo na svahu pod lanovkou do sloupů. „Když je sníh vysoký, nejsou vidět kořeny a cesta – ale o tom to je!“ podotkl snowboardista, který kličkoval mezi kmeny na svahu Klínovce. Do volného terénu se přitom nevydávají pouze zkušení lyžaři, k vidění jsou třeba i rodiče s plužícími dětmi.

Mimo sjezdovku vyjíždějí i rodiče s dětmi-začátečníky
Mimo sjezdovku vyjíždějí i rodiče s dětmi-začátečníky

Horskou službu ale nezaměstnávají pouze lyžaři – ať už ti bezohlední, neschopní nebo nezkušení. V Beskydech museli záchranáři jen během víkendu třikrát hledat ztracené turisty, naposledy v neděli v podvečer. „Hledali jsme dva turisty, kteří se ztratili cestou z Bílého Kříže na Švarnou Hanku. Sešli z vyznačené cesty, nevěděli, kde jsou, stmívalo se, tak byli trochu vystrašení. Když jsme je našli, byli dezorientovaní a mírně podchlazení, ale bez zranění,“ řekl dispečer beskydské Horské služby Marcel Svoboda.