Kvůli zpoždění „žraloka“ zaplatí ČD pokutu

Plzeň – České dráhy musí zaplatit pokutu 633 600 korun za to, že v Plzeňském kraji začala příliš pozdě jezdit jedna z nových motorových jednotek označovaných dopravcem jako Regioshark (tedy krajský žralok). Dráhy chtějí pokutu od kraje „postoupit“ dále výrobci vozidel polské firmě PESA, která podle mluvčí ČD Radky Pistoriusové vlak pozdě dodala.

Příliš pozdě začal na tratích Plzeňského kraje jezdit druhý motorák z devíti, které musely České dráhy pořídit podle smlouvy s krajem. Ta také stanovila harmonogram zprovoznění nových vlaků a pokutu 19 200 korun za den zpoždění. Celková částka tak je za 33 dnů. „Smluvní pokutu budeme požadovat po dodavateli,“ uvedla mluvčí ČD Radka Pistoriusová. Dodala, že další soupravy Regioshark již přišly včas, zatím jich je v kraji pět, zbylé čtyři mají přijít do poloviny roku.

Kraj chce peníze z pokuty, které od drah dostane, opět dát do dopravy. Půl milionu bude stát dopravní hřiště v Klatovech, dalších 150 tisíc korun projektová dokumentace dopravního hřiště v Kralovicích. Podle krajského radního pro dopravu Jaroslava Bauera je to nejlepší možnost, jak s přípravou hřišť pokročit, protože kraj nemá peněz na dopravu nazbyt.

České dráhy už v minulosti platily pokuty za zpoždění při nasazení nových vlaků. Nejhůře dopadly v Libereckém kraji. Výše severočeské pokuty ale ještě není zřejmá, dopravce s krajem se o ni soudí.