Evropské dotace jitří vášně mezi krkonošskými podnikateli

Krkonoše - Víc než půl miliardy korun poslala Evropská unie na rozvoj vybraných lyžařských středisek v Královéhradeckém, Libereckém a Pardubickém kraji. Tamní podnikatelé ale nadšení nejsou. Tvrdí, že dotace na podnikání jen zvýhodňují jedny před druhými a regionu nic nového nepřinesou.

Jeden příklad za všechny - Skipark v Mladých Bukách u Trutnova dostal od unie přes 25 milionů korun. Postavil za ně to, co v okolí nikomu nechybělo: bobovou dráhu a trampolíny. Úplně stejná bobová dráha přitom stojí už šest let v Relaxparku v Peci pod Sněžkou, jen patnáct kilometrů od Mladých Buků. Tu ale její provozovate Jiří Karlík postavil za své. „V tomto směru je to absolutně pokřivené podnikatelské prostředí, když si na něco musíte půjčit, jste v půlce splácení a do toho vám naskočí deset kilometrů odtud stejný podnikatelský záměr. Mohou jít pod cenu a to mi potom samozřejmě škodí,“ konstatuje Karlík.

Mluvčí ROP Severovýchod Eva Jouklová se brání, že o dotaci mohl požádat také. „Všichni podnikatelé měli možnost čerpat dotace. Pokud předložili takový projekt, který je skutečně rozvojový pro region, určitě by uspěli,“ říká.

Dotace mají podpořit cestovní ruch v Krkonoších a dát práci místním lidem. Za evropské peníze tu ale přibyly především atrakce na léto a nová pracovní místa vznikla pouze čtyři.

Podnikatelé se shodují na tom, že spíš než do soukromých projektů by peníze měly jít příště raději do silnic, po kterých lyžaři na hory jezdí.