Plzeňskému Klubíčku hrozí zánik, nemá peníze

Plzeň - Už patnáct let funguje v Plzni projekt s názvem Program včasné péče Klubíčko. Stará se o předškolní děti ze sociálně komplikovaného prostředí. Teď mu ale hrozí zánik. Těžko shání peníze na další provoz, pokud je nesežene, bude muset v dubnu skončit.

Program pro včasnou péči Klubíčko funguje jako alternativní školka. Na rozdíl od té klasické sem ale děti chodí úplně zadarmo. Jeho kapacita je sedmnáct dětí a je neustále plná. „Děti většinou pocházejí z rodin, které mají nějaké potíže. Například bydlí v azylových domech, mají více dětí, nemají práci a podobně,“ popisuje koordinátorka programu Šárka Millerová.

Přestože jsou služby Klubíčka v rámci celého Plzeňského kraje unikátní, nad jeho další existencí visí otazník. Program dostal dotaci na provoz takřka za minutu dvanáct. Celkem 140 tisíc korun totiž poskytl Odbor bezpečnosti a prevence kriminality plzeňského magistrátu. „Vzhledem k tomu, že je tato služba jediná na území města Plzně, tak jsme pomohli,“ říká vedoucí odboru Aleš Průša.

Tato pomoc ale pokryje náklady na provoz jen do konce března. Proto se Klubíčko obrací s žádostmi o pomoc na všechny strany. Vedle žádosti na ministerstvo práce a sociálních věcí i na soukromé nadace. „Pakliže do prvního dubna nebudeme vědět, jak tyto dotační tituly dopadly, budeme muset Klubíčko zavřít. Žádáme celkem o milion dvě stě padesát tisíc korun,“ konstatuje ředitel zařízení Jakub Václavů. Ideální částka na roční provoz je však podstatně vyšší.

Řešení nabízí také městský odbor sociálních služeb. „Město Plzeň prostřednictvím odboru sociálních služeb vyhlásilo dva dotační tituly, které by mohly situaci Klubíčka řešit,“ uvedla manažerka odboru Zuzana Slezáková. Pokud se v průběhu března nepodaří Klubíčku sehnat peníze na provoz, bude muset svoji činnost po patnácti letech ukončit.