Ve východních Čechách přibývá drog

Náchod/Pardubice – Celníci zadrželi další načerno převážené léky pro výrobu drog. Bezmála čtrnáct set tablet objevili v osobním autě, které do republiky směřovalo z Polska přes hraniční přechod v Náchodě. Léky měly sloužit k výrobě pervitinu. Ve východních Čechách podobných případů v poslední době přibývá, loni vzrostl počet deliktů jen v Pardubickém kraji téměř dvojnásobně.

Na nečinnost české policie vsadil pár, který v autě vezl velké balení tablet, které měly být určeny pro výrobu drog – nevymýšlel žádné tajné úkryty a svůj náklad zkrátka uložil do kufru. Sázka jim ale nevyšla, chytili je celníci. „Hlídka mobilního dohledu našla v zavazadlovém prostoru dvě papírové krabice, ve kterých se nacházelo 1 380 tablet léku Cirrus s vysokým obsahem pseudoefedrinu,“ uvedla mluvčí Celního úřadu pro Královéhradecký kraj Martina Kolinská.

Ve východních Čechách v poslední době přibývá drogových případů, v Pardubickém kraji jich loni policie evidovala skoro dvakrát více než v roce 2011. K nárůstu případů právě ve východních Čechách zřejmě přispívá i to, že si výrobci pervitinu častěji nechávají dovážet léky právě z Polska. Na tamním trhu jsou totiž k dispozici některé léky, které mají vyšší obsah účinné látky. Podle pardubického občanského sdružení Laxus, které pomáhá drogově závislým, jsou navíc k sehnání snáze než v českých lékárnách.

Lukáš Gilányi ze sdružení Laxus je ale přesvědčen, že boj policistů proti výrobě drog je pověstným bojem s větrnými mlýny. „Když policie někoho dopadne, tak jeho místo během týdne, čtrnácti dnů, maximálně měsíce zaujme někdo jiný,“ upozornil.

Počet drogových deliktů
Počet drogových deliktů