Lipno skoro nezamrzlo, je obzvlášť nebezpečné

Lipno nad Vltavou (Českokrumlovsko) – Kvalita ledu na přehradní nádrži Lipno je nejhorší za posledních šest let. Na jízdu autem po ledě mohou řidiči zapomenout a hasiči varují i před vstupováním na zamrzlou přehradu. Tloušťka ledu je totiž nerovnoměrná, zatímco na některých místech je led patnácticentimetrový, během několika kroků se ztenčí o dvě třetiny – a chodec či bruslař skončí ve vodě. Mimo provoz tak je i tradiční bruslařská magistrála.

Podruhé za posledních 25 let Lipno sotva zamrzlo, světově proslulá bruslařská magistrála Lipno–Frymburk je mimo provoz poprvé od svého vzniku. Na vině jsou přítoky, obleva i odpouštění přehrady. „Led je vrstevnatý. Ledu, který vznikl skutečně zamrznutím vodní hladiny jsou pouze tři centimetry,“ upozornil Zdeněk Zídek z Povodí Vltavy.

Lipno je letos obzvlášť zrádné. Před třemi dny se s turistkou nedaleko břehu propadl led. U Horní Plané je naopak led silnější a vzniklo zde i hřiště. „Někde mohou bruslit, nic se nestane. Ale popojdou o dva metry dál, kde budou mít pět centimetrů, naměřili jsme i tři centimetry,“ varoval před cestami po ledě velitel frymburských hasičů Antonín Labaj.

Lipno v posledních pěti letech proslulo jako bruslařský ráj, dráha z Lipna nad Vltavou do Frymburku se dokonce dostala do Guinessovy jako nejdelší upravovaná dráha na přírodním ledě. Přes zamrzlou vodní nádrž také tradičně jezdí auta – lyžaři přijíždějící od Budějovic si tak zkracují cestu do skiareálu Hochficht.