Kamiony přes Harrachov stále nemohou, R46 už je průjezdná

Prostějov/Tanvald – Silnice z Tanvladu do Harrachova zůstává uzavřena pro nákladní dopravu. Auta nad 12 tun nevyjedou po zasněžené vozovce prudké stoupání, silnici I/10 by se proto měla vyhnout. Průjezdná naopak už je rychlostní silnice R46, kterou uzavřela nehoda u Prostějova.

Silnici R46, která je součástí dálničního spojení Praha–Brno–Olomouc–Ostrava, uzavřela zhruba na hodinu a půl ve směru na Olomouc vážná nehoda. Do pomalu jedoucího automobilu zimní údržby naboural kamion. Zranění utrpěli dva lidé, nehoda zablokovala oba pruhy. Opět průjezdná byla k polednímu.

Od úterního rána napadlo v Libereckém kraji až 15 centimetrů sněhu. Silnice mezi Tanvaldem a Harrachovem byla kvůli jeho přívalu pro kamiony uzavřená už v úterý. Večer se ji sice podařilo zprůjezdnit, ale bez omezení byla silnice průjezdná jen v noci. Podle Pospíšila některé kamiony mezi Tanvaldem a Harrachovem stojí od úterý.

Laviny v Krkonoších opět hrozí

V Krkonoších napadlo až 20 centimetrů sněhu, Horská služba proto zvýšila lavinové nebezpečí na třetí stupeň. Lidé by se podle záchranářů neměli kvůli hrozícím lavinám a také kvůli špatné viditelnosti vydávat do nejvyšších partií hor. Lavinovými lokalitami v Krkonoších jsou Kotelní jámy, údolí Bílého Labe od Boudy u Bílého Labe, Kozí hřbety a Labský, Obří, Dlouhý a Modrý důl.


Ostatní silnice v Libereckém kraji jsou se zvýšenou opatrnostní sjízdné. „Hlavní tahy jsou mokré, nebo jsou na nich zbytky rozbředlého sněhu,“ řekl Pospíšil. Dopravu komplikuje vítr, v otevřených úsecích vytváří sněhové jazyky. 

Na sněhové jazyky upozorňují silničáři i v jiných regionech, kde v noci nasněžilo. V Olomouckém kraji se tvoří na otevřených úsecích na Prostějovsku a Šumpersku, sníh v regionu leží i na silnicích první třídy.

Mrazy a sněžení vydrží až do soboty

Přetrvávající zimní počasí očekávají meteorologové až do konce týdne. Po celé dny bude mrznout, na horách se může místy tvořit náledí a také sněhové jazyky. Nejintenzivnější mráz bude v pátek, nejvíce nového sněhu pak má napadnout v sobotu. V neděli už se ukazatele teploměrů podívají nad nulu, sněžení se změní v déšť, který ale může na prochladlé zemi namrzat, bude se tak tvořit ledovka.