Policista, který „ztratil“ tísňové volání, jde k soudu

Zlín – K soudu se dostal případ „ztraceného“ tísňového telefonátu na policii. Před dvěma lety zasahovali policisté u partnerské potyčky, po které zemřela pobodaná žena. Na místo ovšem dorazili až dlouho poté, co je napadená žena zavolala. Kvůli zdržení teď čelí důstojník z operačního střediska žalobě z porušování dozorčí služby. Již dříve ho nadřízení potrestali přeložením z operačního střediska na obvodní oddělení v Holešově.

Policejní hlídka zareagovala na volání napadené devětapadesátileté ženy se čtyřicetiminutovým zpožděním. Její volání tehdy přijal operační důstojník ve Zlíně, událost zapsal do systému a poslal dispečerovi pro Vsetínsko. Kvůli údajné technické chybě se ale objevil signál o přijetí hlášení na všech počítačích operátorů. Jeden z nich proto signál ihned vypnul. Že měli vyslat hlídku, zjistili operátoři mnohem později. Domácí potyčka se zatím vyostřila, ženu její partner pobodal a ona vykrvácela.

Případem, který se stal v březnu 2011, se potom zabývala inspekce. Podle jejích vyšetřovatelů chyboval již první operátor, který volání o pomoc přijal. Měl rovnou poslat na místo hlídku a nepředávat informace do počítače jiným operačním důstojníkům. Právě on nyní míří před soud kvůli porušení dozorčí služby.

Partnerovi zemřelé ženy hrozilo až 16 let vězení. Nakonce ho loni soud poslal za mříže na 10 let.