Cizinci v Pardubicích falšují daňová přiznání

Pardubice - Úředníky a policisty v Pardubicích zaměstnávají podvody spojené s podáváním daňových přiznání cizinců. Mezi podezřelými jsou hlavně Vietnamci, kteří se pomocí falešných dokladů snaží vyhnout placení daní a naopak peníze od státu pobírají. Podle kriminalistů je velmi pravděpodobné, že podobné praktiky zkoušejí v celé republice.

Podezřelých dokladů u daňových přiznání si všimly pracovnice pardubického finančního úřadu. Aby cizinci získali slevu na dani, měli uvádět nepravdivé údaje o počtu svých dětí. „Jeden poplatník u nás uplatnil slevu až ve výši blížící se 150 tisícům korun,“ uvedl ředitel finančního úřadu Radovan Kužel.

A nešlo o jediný případ. Policie má na stole hned dvanáct trestních spisů. „Máme podezření, že se jedná o organizovanou činnost, že řada těch pachatelů by nebyla schopna si potřebné dokumenty opatřit a daňové přiznání vyplnit,“ řekl jeden z vyšetřovatelů. „Většina Vietnamců daně řádně plní, podle posledních informací v roce 2011 to byla skoro jedna miliarda korun,“ hájí vietnamskou menšinu předseda Česko-vietnamské společnosti Miloš Kusý.

Za krácení daně by cizincům hrozily i tři roky vězení, v případě organizované skupiny až osmiletý trest. V celorepublikovém měřítku by mohlo jít o desítky milionů, které se podvodníci snaží neoprávněně získat. „Nedá se říci, že by mezi podezřelými byli pouze obchodníci, často se jedná i o řadové dělníky,“ dodal policejní mluvčí Jozef Bocán.

Přestože pátrání po rodinných vazbách Vietnamců nebo dalších cizinců není jednoduché, na rozplétání skutečných vztahů policisté dál spolupracují s úřady. „Prověříme přiznání, která byla podána dva tři roky zpátky, a určitě se zaměříme i na ta, která budou podána v nejbližší době,“ doplnil Kužel.

Jeden z podezřelých cizinců se pardubickým úředníkům dokonce sám přiznal, později ho tu už ale nikdo neviděl. V celém schengenském prostoru nyní policisté kvůli možným podvodům pátrají po devíti osobách.