Skleníky Pražského hradu se probouzí po zimě

Praha - Pražský hrad připravil ode dneška do třetího března výstavu květin a svícnů Předjaří v Královské zahradě. V nově opraveném empírovém skleníku se tak návštěvníci budou moci podívat zahradníkům přímo pod ruce a uvidí květiny, které budou zdobit jak zahrady, tak i interiéry Pražského hradu během přicházejícího jara. A co zahrady na jaře čeká? Podle vedoucího skleníků Pražského hradu Vladimíra Šeby hlavně barvy a rozmanitost, naopak trendům prý hradní zahrady nepodléhají.

Dnes v 10 hodin se poprvé otevřou dveře empírového skleníku v Královské zahradě na Pražském hradě. A možná také naposledy. V budoucnu totiž budou skleník využívat právě hradní zahradníci pro přípravu rostlin pro rozlehlé hradní zahrady. Zahradníci na výstavě lidem představí, jaké květiny připravují na jarní výsadbu.

  • Výstava trvá od 22. 02. 2013 do 03. 03. 2013.
  • Otevřená je denně 10:00–16:30 hodin.
  • Vstupné je 20 korun.

  • Empírový skleník
    Empírový skleník zdroj: www.hrad.cz
  • Petrklíče připravené pro Pražský hrad
    Petrklíče připravené pro Pražský hrad zdroj: www.hrad.cz

Jaro v zahradě - tulipány, hyacinty, macešky i hortenzie

Jaro je v Královské zahradě spojeno hlavně s cibulovinami – tulipány a hyacinty, ale také s maceškami nebo hortenziemi. Zahrady Pražského hradu budou zdobit i hvězdníky, známé také jako amarylis, které vedoucí skleníků Pražského hradu Vladimír Šeba doporučuje i pro pěstování doma, jsou totiž poměrně nenáročné a vykvetou i v květináči v bytě.

Královská zahrada Pražského hradu

Zahrady Pražského hraduKrálovskou zahradu založil Ferdinand I. Habsburský roku 1534. Renesanční zahrada začala vznikat na místě, kde původně stávaly vinice, pěstovaly se tu hlavně exotické rostliny.


Na výstavě uvidí návštěvníci i historické exponáty, v části skleníku bude vystavena kolekce svícnů, které sloužili nejen na Hradě, ale i na zámku v Lánech. Jsou mezi nimi svícny kostelní i ty používané k osvětlení obytných místností, vyrobené ze stříbra, mosazi, cínu i porcelánu.