Do plzeňské katedrály se vrátí zvony

Plzeň - Jeden a půl milionu korun darovali zatím lidé ve sbírce na nové zvony, které se vracejí do věže plzeňské katedrály svatého Bartoloměje. K současnému Prokopovi časem přibudou Marie, Jan, Hroznata a největší Bartoloměj. Zvony zde chyběly více než sedmdesát let. Celá pětice zvonů by se měla nakonec rozeznít nejpozději v roce 2015, kdy se Plzeň stane Evropským hlavním městem kultury.

Vše začalo ideovou soutěží na dostavbu druhé věže katedrály z podnětu plzeňské společnosti Crosscafé. Nová věž se nakonec stavět nebude, do staré však přijdou nové zvony z dílny Rudolfa Manouška. „Katedrála více než druhou věž potřebuje v současné době zvony. Tohle přání jsme vyslyšeli a vyhlásili soutěž, respektive sbírku na pořízení nových zvonů,“ popsal majitel společnosti Crosscafé Jan Janák.

Zvony visely na věži již ve středověku. Většina byla zabavena během války v roce 1942 a přetavena na děla. „Návratem zvonů jsem velice nadšen, protože už před deseti lety jsme se snažili o to, aby se obnovily, ale tehdy na to nebyla dobrá doba,“ řekl plzeňský arciděkan Emil Soukup. „Harmonie zvonů, zvláště těch velikých, to je něco, co tady v Plzni chybí. Plzeňané to ocení, teprve až to uslyší,“ přidal se biskup František Radkovský.

První ze zvonů by mohl být ve věži zavěšen již během letošního září.