Počet obětí určí analýzy, na případu se už živí i podvodník

Frenštát pod Radhoštěm (Novojičínsko) - Výsledky analýzy DNA neidentifikovaných ostatků nalezených v domě ve Frenštátě pod Radhoštěm budou nejdříve v pondělí. Obětí je zatím oficiálně stále pět. Případnou šestou musejí potvrdit právě rozbory genetického materiálu. V nemocnici v Ostravě zůstávají tři dospělí, dnes z ní odešlo poslední z dětí zraněných při výbuchu domu. Město shání také peníze na demolici a pomoc obětem. Kromě oficiálního účtu, který město zřídilo, se ovšem na internetu objevila už i falešná sbírka.

„Na analýzách pracují kriminalističtí technici. Do konce tohoto týdne se ale nedá očekávat žádný posun,“ uvedla mluvčí moravskoslezské policie Gabriela Holčáková s tím, že nejdříve v pondělí bude schopna sdělit další informace.

Práce techniků je nyní klíčová pro určení počtu obětí tragédie. S velkou pravděpodobností soudní znalci ve čtvrtek identifikovali již pátou oběť. Jeden člověk žijící v domě je ale stále pohřešovaný. Je proto možné, že hasiči v troskách nenašli ostatky pěti lidí, ale šesti. Kvůli těmto nejasnostem si soudní znalci vyžádali analýzu DNA.

V nemocnici na JIP zůstávají tři dospělí

Exploze a následný požár domu si vyžádal zranění dalších 11 lidí. Mezi nimi byly tři děti, i poslední z nich už nemocnici opustilo. Fakultní nemocnice v Ostravě ho podle mluvčího Tomáše Oborného propustila po dohodě s rodinou a zvážení aktuálního zdravotního stavu do domácího ošetřování. V nemocnici tak zůstávají tři dospělí. „U zbylých tří pacientů se zdravotní stav, bohužel, nezměnil a stále zůstávají na jednotce intenzivní péče,“ uvedl Oborný. V kritickém stavu jsou stále žena a muž, žena s popáleninami na 90 a muž na více než 50 procentech těla.

Policisté nyní čekají i na výsledky expertiz souvisejících s příčinou výbuchu a následného požáru. „Hotovy budou do několika týdnů,“ uvedla mluvčí. Šéf moravskoslezských hasičů ale už ve čtvrtek řekl, že v domě explodoval nahromaděný plyn. Unikal z hlavního rozvodu ve sklepě.

Policie se nyní prioritně zabývá verzí, že plyn záměrně pustil a pak i zapálil problémový nájemník přízemního bytu Antonín Blažek. Sedmapadesátiletý vězeňský dozorce byl častým stěžovatelem. Kvůli dluhům přišel v exekuci o byt, který vlastnil s manželkou. V neděli měl poslední termín k vystěhování. Dům pravděpodobně vyhodil do povětří v noci na neděli okolo 04:00.

Město shání peníze na demolici, pomoci by mohla i vláda

S uhrazením nákladů na demolici zničeného panelového domu ve Frenštátě pod Radhoštěm by mohla pomoci vláda. Starostce dnes na místě neštěstí slíbil ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba, že tuto otázku projedná ve vládě a s premiérem. Odhadovaná cena za odstranění trosek se pohybuje okolo 3,5 milionu korun. Radnice chce oslovit i Moravskoslezský kraj, uvedla starostka Frenštátu pod Radhoštěm Zdeňka Leščišinová.

Kraj už avizoval, že pomůže lidem, kteří tragédii přežili. Každému, kdo ztratil střechu nad hlavou, hodlá přispět 85 tisíci korunami. Celkově je kraj připraven uvolnit ze svého rozpočtu přes milion korun. O návrhu na peněžitou podporu postiženým bude krajská rada jednat v úterý 26. února.

Pomáhají lidé napříč republikou, objevila se ale už i falešná sbírka

Velkou vlnu solidarity případ vyvolal mezi lidmi v celém Česku. Od úterý se na speciálním účtu určeném pro přeživší obyvatele domu a v kasičce v recepci městského úřadu sešlo už 9,6 milionu korun. Další peníze přicházejí. Lidé nešetří ani s materiální pomocí. Na internetu se ale objevila i falešná sbírka na pomoc obětem frenštátské tragédie. Odkazuje se na město, to se od ní ale distancuje a kontaktovalo už policii.

„Město s nikým na žádné sbírce nespolupracuje. Kolegové na internetu navíc zjistili, že daný účet je spojen s dalšími podvody. Objevují se upozornění lidí, kteří se nechali napálit v jiných souvislostech,“ řekla vedoucí odboru financí Ivana Obšilová. „Jediným účtem, který město Frenštát pod Radhoštěm zřídilo na pomoc obětem, je účet číslo 3880277/0100 vedený u Komerční banky,“ dodala.