V žádostech o úvěr lidé uvádí falešné údaje, hrozí jim až dva roky

Karlovy Vary - V Karlovarském kraji roste počet lidí, kteří žádají banky o půjčky, ale uvádějí nepravdivé údaje. Podle kriminalistů se částka na žádostech pohybuje v průměru kolem sto padesáti tisíc korun. Už za uvedení falešných údajů do formuláře ale hrozí až dvouletý trest.

Loni na Karlovarsku při žádosti o bankovní úvěr nebo půjčku podváděla asi stovka lidí. Celkem žádali o 13 milionů korun. Ať už peníze dostali, nebo ne, riskovali vězení. „Uvedete tam nepravdivé údaje a úvěr vám nebude poskytnut, přesto se jedná o přečin úvěrového podvodu,“ uvedl Pavel Valenta, mluvčí Policie ČR, Karlovarský kraj.

Policisty překvapilo, že o tom lidé neví. Většina odhalených podvodů je ale plánovaná. Falšováním údajů chtějí mít žadatelé větší šanci úvěr získat. „Nejčastěji falšují samozřejmě zaměstnání, protože většinou se jedná o osoby, které zaměstnané nejsou a dále dosti často falšují i příjem,“ sdělil policejní vyšetřovatel, Karlovy Vary.

Na podvodné úvěry se specializují i organizované skupiny lidí. Za pomoc při získání půjčky si berou tučnou provizi. Jejich hlavní úkol je falšování dokumentů, které je nutné při žádosti o úvěr předložit.

Banky údaje ověřují, pokusy o podvod hlásit nemusí

Banky nemají zákonnou povinnost pokusy o podvod hlásit policii. Spolehájí na vlastní bezpečnostní postupy. „Máme vysokou úspěšnost při odhalování, a to především díky nastaveným preventivním opatřením,“ uvedla Pavla Hávová, mluvčí ČSOB. Banky využívají registry dlužníků, ověřují si příjmy u zaměstnavatele nebo platební morálku klientů.