Cyklostezky ve Středočeském kraji jsou nekvalitní, přesto přibydou další

Kladno – Ve Středočeském kraji dojde k dalšímu budování cyklostezek i přesto, že ty stávající se potýkají s problémy. Mnohým z nich chybí dostatečné značení či mají na některých místech nekvalitní povrch. Krajská rada i tak dala zelenou dalšímu budování cyklistických tras ve středních Čechách. Města a obce naproti tomu na výstavbu peníze nemají.

Středočeský kraj od investic do budování cyklostezek neupouští i přesto, že zkontroloval tři úseky cyklostezek na Kladensku a zjistil řadu pochybení. „Na jednotlivých úsecích chybí například značení cyklostezek nebo je špatně udělaný jejich povrch,“ uvedla mluvčí Středočeského kraje Nicole Mertinová.

Například výstavba cyklostezky za obcí Dobrá Voda stála 7 milionů korun. Cyklisté se sem ale nehrnou. Trasa totiž vede odnikud nikam a je pouze vysypaná štěrkem. „Dodavatel byl na to v rámci kontrol upozorněn a musí tyto nedostatky odstranit,“ dodala Mertinová.

Cyklostezka na Karlštejn zatím v nedohlednu

Zájem na vybudování cyklostezky mají obce na Berounsku kolem hradu Karlštejn. Z obce Srbsko směrem na Beroun cyklostezka vede. Opačným směrem, tedy k hradu Karlštejn, ale stále chybí. Cyklisté se tak k památce dostávají po úzké a velmi frekventované silnici. Vyhýbat se autům a kamionům je často nebezpečné. „O dotaci bychom mohli požádat jako obec, ale byla by tam určitá spoluúčast, což by obec nebyla schopna splatit,“ podotkl starosta Srbska Jaroslav Bastl.