Zloději ukradli 14 krav, veterináři se bojí, že skončí na pultech

Šabina (Sokolovsko) – Soukromému chovateli z Šabiny na Sokolovsku se ztratilo čtrnáct krav, ukázalo pravidelné sčítání. Během půlroku, který uplynul od posledního počítání stád, podle chovatele někdo zvířata ukradl. Zřejmě tak skončila na černém trhu s masem.

Takřka celý rok pobývají stáda Stanislava Nováka na pastvinách – 180 kusů dobytka se pohybuje na 40 hektarech pozemků. Od podzimu ale čtrnáct krav zmizelo. „Naposled jsme dělali kontrolu v říjnu, to bylo všechno v pořádku,“ řekl Stanislav Novák. Chovatel se s policií shoduje, že zvířata pravděpodobně někdo ukradl. „Nemáme žádnou informaci, že by krávy utekly z ohrady nebo se volně pohybovaly mimo jejich prostor,“ poukázala policejní mluvčí Kateřina Böhmová.

Škodu farmář vyčíslil na 200 tisíc korun. Zloději podle policistů krávy odváželi, pro jednotlivá zvířata si jezdili postupně. Stanislav Novák upozornil, že k tomu nepotřebovali žádnou speciální techniku: „Kus se pohybuje kolem 600, 700 kilo, potřebujete k tomu auto s vozíkem.“

Policie žádá svědky, kteří viděli u pastviny mezi Šabinou a Černým Mlýnem na Sokolovsku jakýkoli podezřelý pohyb nákladního vozidla či vozidel nebo samotné nakládání krav, aby se jí ozvali.


Chovatel nepředpokládá, že by zmizelé krávy ještě někdy viděl – rozhodně ne živé. Předpokládá, že je zloději odvezli na jatka a prodali na černém trhu s masem. Podle veterinářů ovšem takové maso končí na pultech obchodů a může ohrozit zákazníky. „Je tady nebezpečí především parazitálních onemocnění, jsou to tasemnice, kde je skot nebo prase mezihostitelem,“ shrnula ředitelka Krajské veterinární správy v Karlových Varech Mária Slepičková.

I kvůli krádežím v Šabině veterináři doporučují při jakémkoli podezření žádat od prodávajících doklad o původu masa a potvrzení o veterinární kontrole.