Nejlevnější nemusí být nejlepší, přesvědčil se Litvínov

Litvínov - Městský úřad v Litvínově řeší problém s firmou Stavan EU, která vyhrála výběrové řízení na rekonstrukci Ruské ulice. Po zimní přestávce měla práci dodělat, jednatel společnosti ale nereaguje na telefonní ani písemné urgence. Úplně stejná situace je v Mostě, kde ve stejnou dobu opustila firma dvě staveniště.

Firma rekonstrukci zahájila vloni v létě, v březnu se ale po ní slehla zem. „Firma přestala komunikovat na pevných linkách, na mobilech, neodpovídá na e-maily,“ potvrzuje místostarosta Litvínova Karel Linhart (Severočeši). Stejný problém řeší i magistrát v sousedním Mostě. Tam firma opustila hned dvě staveniště.

Na adrese, kde společnost Stavan podle obchodního rejstříku sídlí, je zamčeno a podle poštovní schránky to vypadá, že tu delší dobu nikdo nebyl. Podle udajů v rejstříku prošla firma insolvencí.

Městům se nelíbí, že veřejné zakázky mají jediné kritérium - nejnižší cenu. „I kdyby ta firma měla o korunu levnější nabídku, tak ji město musí vybrat,“ konstatuje předseda finančního výboru MÚ Litvínov Vlastimil Doležal. Podle primátora Mostu Vlastimila Vozky (SMM) potřebuje zákon o zadávání veřejných zakázek v tomto smyslu novelizovat.

Litvínov teď musí dokončit rekonstrukci s jinou firmou, Ruská ulice proto bude hotová nejdříve v létě.